Otomobil

Elektrikli otomobillere %60 ÖTV geliyor!

Elektrikli otomobillere, %30 ila %60 arasında ÖTV zammı geleceği söyleniyor. Bu zamlardan sonra elektrikli otomobile olan ilgi başlamadan yok olabilir.


Dünya genelinde benzili otomobillerden elektrikli otomobillere geçiş sürecinde devletler indirim yaparak kişileri teşvik ediyor. Tesla'nın da ülkemize resmi olarak geleceğini açıklamasının ardından, ülkemizde de elektrikli otomobillere olan ilginin artacağını düşünmüştük.

Ancak bugün gelen Hürriyet cephesinden haberler, elektrikli otomobillere teşvik etmek yerine %60'a varan ÖTV alınacağı yönünde. Meclis’e gönderilen torba tasarıya kadar elektrikli otomobillerden sadece %3 ila %15 arasında ÖTV alınıyordu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise elektrikli otomobillerden tevşik amaçlı alınmıyordu

Güncelleme: Maliye Bakanlığı Elektrikli Otomobillere 1 kuruş dahi ÖTV zammı yapılmayacağını resmi olarak açıkladı.

Ancak bu torba yasa meclisten geçerse, elektrikli otomobillerden de %30 ile %60 arasında ÖTV alınacak. ÖTV'nin yanında bu araçlardan MTV de alınacak. Elektikli otomobillerden alınacak MTV benzinli ve dizel otomobiller için ödenen MTV’nin %25'i kadar olacak.

Bu ÖTV zammından sonra 70.000 Euro'ya satılan Tesla Model 3'ün ülkemizde 700.000 TL civarında satılacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Çünkü...
Yerliye binicez vergisi olmicak yada çok düşük olucak parayı içeride döndürmeyi hedefleyen bir sistem var bu yüZden pahalılaştıryolar hepsi alt zemin hazırlaması ve inşallah yerli arabalarımız dünyadaki klasmanlarla yarışıcak konuma gelicek gururla binicez hayırlısıyla ...
Cevapla
biri
dünyayı dahada harap etmemek için böyle temiz bir şeyi desteklemek yerine para kapısı olarak görmek. biz iflah olmayız ya
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.