Otomobil

Elon Musk Tesla yüzünden ifadeye çağrıldı! Neler oluyor?

Elon Musk, Tesla'nın sebep olduğu ve ölümle sonuçlanan bir kaza için ifadeye çağrıldı.

Elon Musk Tesla yüzünden ifadeye çağrıldı! Neler oluyor?

Elon Musk, Otopilot’un dahil olduğu ölümcül bir 2018 Tesla kazasıyla ilgili ayrıntılı soruları yanıtlamak zorunda kalabilir. Yargıç Evette Pennypacker, Musk'a Model X'i San Francisco'nun güneyindeki bir otoyol refüjüne çarptığında Apple mühendisi Walter Huang'ı öldüren kazayla ilgili bir davada ifade vermesini emretti. Huang'ın ailesinin avukatları, teknoloji CEO'sunu olaydan önceki yıllarda Autopilot'un yetenekleri hakkında yaptığı açıklamalar konusunda sorguya çekmek istiyor.

En önemlisi, davacılar, Musk'ın Otopilotlu Tesla arabalarının "bir insandan daha fazla güvenlikle" sürebileceğini iddia ettiği 2016 Kod Konferansı röportajına işaret ediyor. Ayrıca, mühendislerin hazır olmayan özellikleri göstermek için sahnelendiğini doğruladığı 2016 sürücüsüz bir demo videosundan da endişe duyuluyor. Bunun anlamı, elbette, Huang'ın yanlış bir şekilde, Model X'ine, kontrolü ele geçirmeye hazır olmadan otoyolda sürme konusunda güvenebileceğine inandırılması.

Elon Musk Tesla yüzünden ifadeye çağrıldı! Neler oluyor?

Tesla, kaza anında Otopilot’un devreye girdiğini söylüyor, ancak aynı zamanda Huang'ın ellerini direksiyon simidine geri koymak için üç araba uyarısını görmezden geldiğini iddia ediyor. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), Huang'ın o sırada bir telefon oyunu oynadığını söylüyor. Tesla, Musk'ın ilgili ifadeleri hatırlayamadığını ve popülaritesinin AI tabanlı derin sahte videoların oluşturulmasına yol açabileceğini iddia ederek ifadeye direnmeye çalıştı. Pennypacker, bu argümanı, herhangi bir tanınmış kişiyi ifadelerinin sorumluluğundan etkili bir şekilde koruyabilecek "son derece rahatsız edici" bir taktik olarak  görerek reddetti.

Emir resmi olarak henüz gönderilmiş değil ve nihai karar için bugün bir duruşma yapılacak. Ancak Reuters, California yargıçlarının genellikle bu kararları birkaç değişiklikle kesinleştirdiğini belirtiyor. Davanın 31 Temmuz'da görülmesi bekleniyor.

          

Yorumlar
necmi
Elon'dan para koparmak istiyorlar:)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.