Otomobil

Elon Musk’un şirketi Tesla merkezini taşıyor

Elon Musk sürpriz bir kararla Tesla'nın merkezini taşıma kararı aldı. İşte detaylar.

Elon Musk’un şirketi Tesla merkezini taşıyor

Elektrikli araç üreticisi Tesla merkezini California’dan Texas’a taşıyacağını duyurdu. Tesla’nın CEO’su Elon Musk Austin’deki elektrikli otomobil üreticileriyle buluştuğu yıllık hissedarlar toplantısında Tesla’nın merkezini California’dan Texas’a taşıyacağını duyurdu.

CEO Elon Musk Tesla fabrikasının bulunduğu California’nın Alameda ilçesindeki yerel yöneticilerle Covid-19 önlemleri nedeniyle sorun yaşamıştı. Bu sorunlar üzerine Elon Musk hissedarlarına taşınma ile ilgili nedenlerini sundu. Elon Musk’ın sunduğu gerekçeler arasında California’nın çalışanlarının uygun fiyatlı konut bulması için zor bir yer olduğu yer alıyor. CEO Elon Musk taşınma kararının sebeplerinden biri olarak da California'nın Fremont kentindeki fabrikada yaşanan sıkışıklığı gösterdi.

Elon Musk’un şirketi Tesla merkezini taşıyor

Elon Musk taşınma ile ilgili olarak "San Francisco Körfezi'nde genişleme konusunda sıkıntı var. Austin'deki fabrikamız ise havalimanına 5 dakika uzaklıkta ve şehir merkezine de 15 dakika mesafede" dedi. Milyarder teknoloji girişimcisi Elon Musk California’daki yerel yönetim ile zaman zaman sorunlar yaşadı.

Elon Musk atığı tweette “Tesla şimdi genel merkezini ve gelecekteki programlarını derhal Texas/Nevada'ya taşıyacak.” dedi.

Genel merkezini taşıyan Elon Musk ayrıca şirketin California ve Nevada fabrikalarından elde edilen üretimi %50 artırmayı planladığını söyledi.

Texas daha uygun

Tesla Silikon Vadisi’nden ayrışarak Teksas'a taşınan ilk şirket değil daha önce de 2020'de teknoloji devi Oracle, Silikon Vadisi'nden Austin'e taşındığını duyurmuştu.

California, diğer eyaletlerden daha güçlü iş yasalarına ve daha yüksek yaşam maliyetlerine ve vergilere sahip ancak Texas daha ucuz işgücü ve daha az sıkı düzenlemelerle daha avantajlı olanaklar sunan bir yer.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.