Otomobil

Erken final! Opel için yolun sonu!

Opel çip krizi nedeniyle Almanya’da üretime bir süre ara verecek. Peki bu ara üretimi ne kadar etkileyecek? İşte detaylar.

Erken final! Opel için yolun sonu!

Almanya merkezli otomobil üreticisi Opel küresel çip krizi sebebiyle Almanya’nın Eisenach kentindeki üretim tesisinde 2022’nin başına kadar üretime ara vereceğini duyurdu.

Stellantis Grubu'na bağlı otomobil şirketi Opel, Almanya'daki fabrikasında küresel yarı iletken çip krizinin beraberinde getirdiği tedarik sorunu nedeniyle üretimi durdurma kararı aldı. Opel’in yaptığı açıklamaya göre üretime en erken 2022 yılında başlanması bekleniyor.

Pandemi çip krizini tetikledi

Çip krizi uzun zamandır pandeminin de etkisi ile pek çok sektörde sıkıntı yaşanmasına sebep oluyor. Bilgisayardan otomobile aklınıza gelebilecek pek çok elektronik eşyada yarı iletken maddeler ile tasarlanmış çipler kullanılıyor.

Pandemi ile elektronik ürünlere talebin artması ve pandeminin olumsuz etkileri sonucunda çip üretiminde yaşanan aksaklıklar tüm dünyada onlarca sektörün çip krizi sorunu yaşamasına sebep oldu. Otomobil sektöründe pek çok marka çip krizi ile ilgili sorunlar yaşıyor. Son olarak Opel’de Almanya’da üretim yapan bir fabrikasında gelecek haftadan itibaren yeni yıla kadar üretimi durdurdu.

Küresel kıtlık yaşanan çipler ile ilgili araştırma yapan AlixPartners şirketinin yaptığı araştırmanın sonucuna göre çip sıkıntısı endüstride maliyetlerin artmasına sebep oldu. Ayrıca yarı iletken çip arzında yaşanan sıkıntı, küresel otomotiv endüstrisinde bu yıl 210 milyar dolarlık ciro kaybına neden olacak.

Tüm sektörler bu yıl 7,7 milyon araçlık üretim kaybı yaşanmasına sebep olan çip krizinin en kısa zamanda çözüme kavuşmasını bekliyor.

Yorumlar
AhmetM
İşin aslı tedarik değil, üretimin kasıtlı olarak yavaşlatılması, bu şekilde büyük firmalara diz çöktürülüp piyasayı felç etmek. Ancak göz önünde hep plandemi tutuyor ki, arka planda olup bitenin halkın geneli tarafından görülmesini engellemek. Madalyonun ön yüzünde masumane ifadeler ve gülen yüzler ancak diğer yüzünde korkunç planlar var. Tabi genel olarak halk ön yüzde ki sahtekarlara inandığı için arka planı görenlere hiç inanmadığı gibi dışlıyorlar. Gidişat onların istediği gibi giderse, gelecek nesiller dijital köle gibi olacak. Lakin hak ile batıl kıyamete kadar var olacağı için ileri ki yıllarda ümit her zaman var olacak.
Cevapla
Serdar
Aynen öyle uzaya uydu gônderenler sanki çip yapamıyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.