Otomobil

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu!

Şu sıra boy boy reklamlarını gördüğümüz, en ucuz olarak lanse edilen Fiat Egea Cross'un ne kadar sağlam olduğunu hiç düşündünüz mü? Bizce bir düşünün.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu!

Emniyet için tam dolu hava yastığı paketi ile zenginleştirdiğiniz araç sizi ve sevdiklerinizi ne kadar koruyabilir? Eğer aldığınız araç Fiat Egea Cross ya da başka bir Fiat modeliyse bunu birkaç kez daha düşünmeniz gerekiyor.

Bir takipçimizin başından geçen kaza hikayesi bizleri bile şaşkınlığa uğrattı. Dilerseniz bu hikayeye aşağıdan göz atabilirsiniz. Açıkçası bir otomobilin hava yastığı açması için daha ne olması gerekir, insan hayret ediyor.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu!

"5 Mart 2021 tarihinde Birmot Beylikdüzü şubesinden bir Fiat Egea Cross modelini Urban donanım paketiyle satın aldım. Aracımı, 27 Nisan tarihinde yanımda eşim ve çocuğum varken yaptığım kazaya kadar memnuniyetle kullanıyordum.

Yeni nesil araçların tümünde olduğu gibi elbette bu araçta da güvenlik donanımları standart olarak sunuluyordu. Aracımda sürücü, yan ve perde hava yastıkları standart donanım olarak mevcut.

Ancak kaza anında patlaması ve hem beni hem de sevdiklerimi koruması için oraya konulduğunu düşündüğüm hava yastıklarını meğerse sadece taşımak için almışım. Çünkü lazım olduğu anda patlamadı.

27 Nisan 2021 tarihi, saat 18.00 sıralarında 40 km/sa hızla seyahat halindeyken, bir başka araç içinde eşim ve çocuğumla beraber bulunduğum aracıma sağ taraftan vurdu. Kaza detaylarını anlatmaya lüzum görmüyorum çünkü mevzu kaza değil, kaza sonrası arabamdaki hava yastıklarının patlamaması oldu. Yine de istendiği takdirde kazaya ait tutanakları ekleyerek oluş şeklini de ayrıntılı yazabilirim.

Kaza sırasında aracım takla attı, kazasonrasıgörüntüleri aşağı ekliyorum.

Bu büyük kazadan sonra araçta hava yastıkları patlamadı ve ben ve ailem mucizeler sonucu araçtan kurtulduk. benim kaburgamda, eşimin de birçok yerinde darbeye bağlı ezikler meydana geldi. Bebeğimiz ise çok şükür puset ve emniyet kemeri sayesinde yaralanmaya maruz kalmadan kurtuldu. Olay günü araç içinden çıkarıldıktan sonra iç kanama şüphesiyle ambulans aracılığıyla hastaneye kaldırıldım ve 6 gün iş göremez raporu almak zorunda kaldım.

Aracım önce trafik polisleri tarafından yediemin otopark Yakuplu şubesine, 2 gün sonra da kasko tarafından Beylikdüzü Birmot'a çekilerek pandemi nedeniyle bayramdan sonrasına kadar beklendi. Bayramdan sonra kazaya bir eksper atandı. Ben de şubeye uğrayarak Birmot'un teknik elemanından hava yastıklarının patlamamasıyla ilgili bir servis raporu istedim. Fakat orada bana, bu konuyla ilgili rapor veremeyeceklerini söylediler. Hatta bu kazada hava yastıklarının patlamamasının normal olduğuna beni ikna etmeye çalıştılar.

Yaşadığım mağduriyeti Birmot'ta çözemeyeceğimi anladığımdan konuyu şikayetvar'a taşımak durumunda kaldım.

Bu şikayetten kısa süre sonra Fiat müşteri ilgi merkezi tarafından arandım. Konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapmak için dosya oluşturulduğu söylendi. Bugün itibarıyla da tarafıma bir geri dönüş sağlandı. Bana verilen cevabı aşağı ekliyorum.

Cevapta sizin de gördüğünüz üzere, kaza sırasında aracımın önden darbe almaması sebebiyle, hava yastıklarının patlamamasını normal olarak açıklamaya çalışmışlar. Bu cevap üzerine ben de kendilerini arayarak, bunun saçmalık olduğunu, araçta yan ve perde hava yastıkları da bulunduğunu bunların patlaması için nasıl bir kaza yapmam gerektiğini sordum. Fakat bana mailde yazan ifadeyi tekrar tekrar okuyarak başka hiçbir açıklama yapmadılar.

Burada konuyu sizlerin takdirine bırakmak istiyorum:

Sizce yandan darbe alan ve takla atan araçta, hava yastıklarının hiçbirinin patlamamış olması normal midir? Ben bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim, bana kusurlu mal satan Fiat'tan hakkımı nasıl almalıyım?

En başta da belirttiğim gibi, hem tecrübenize hem de hukuk bilgilerinize ihtiyacım olduğum bu rezalete dair, gelişmeler oldukça bilgilendirme yapacağım. Umarım konunun gündemde kalması karşısında sorunlarım çözülür.

Umarım bu olay özelinde umarım kimse benim yaptığım hatayı yapmaz ve Fiat'tan araç almaz..."

Peki siz okurlarımızın bu konu hakkındaki yorumları nelerdir? Dilerseniz bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Talip
'aklı yok fikri var' tabirini duymuşsunuzdur. airbag açılmaz hata yoktur diyenler sizler tam da bu tabire uyuyorsunuz. https://www.youtube.com/watch?v=Ax-A80I_5HY bu bıraktığım linkte euro ncap çarpışma testlerinin videosu var. videonun 1.20 saniyesini açın ve yandan darbe alan egea nın nasıl yan hava yastığını açtığını görün. bu arabada hata var. darbe aldığı taraftaki yan hava yastıkları açılmalıydı. link gözükmüyorsa egea çarpışma testi yazın da izleyin videoyu.
Cevapla
Murat
Çarpılan araba bir ton civarında. Bir tonluk kütleye sahip ve takla atmaması. zarar görmemesi ve içindekilerin zarar görmesini sağlamak için organize edilmiş(yani takla atması o kadarda kolay olmayan) bir yapı yerinden fırlıyor ve ters dönüyor. Sizce o kütleyi yerinden oynatan ve ters çeviren kuvvet ne kadardır? Çarpan aracın ağırlığının da bir ton civarında olduğu düşünülürse ve diğer aracın yani çarptığı aracın ters dönmesini sağlayabilmişse (Biz iki aracın da kütlesini aşağı yukarı biliyoruz. Bir cisminin kütlesiyle hızının çarpımına momentum denir. Momentum = Hız x Kütle) oldukça yüksek bir momentum değeri söz konusu demektir. Yani çarpan aracın (tam dolu olduğu varsayılsa bile-Ağırlık arttığında araç daha şiddetli çarpacaktır-) hızı aslında hiçte özümsenmeyecek düzeyde değildir.
Cevapla
İsimsiz
Beyfendi öncelikle selamlar , geçmiş olsun diliyorum . Benim amacım fiat ı egeayı savunmak veyahut kötülemek değil . Aslında yandan alınan darbelerde o darbe sensörün algılayabileceği kadar güçlü bir darbe ise havayasatığının açılması gerekir yani açılması için takla atmanıza gerek yoktur takla atmanız için de size o kadar hızlı vurmasına gerek yoktur yani açılmaması gayet normal . Tabiki bu konuda eğer daha bilgili olduğunu düşündüğünüz varsa istediğiniz gibi dava açabilirsiniz ama bence elinize bir şey geçmez. ''Umarım bu olay özelinde umarım kimse benim yaptığım hatayı yapmaz ve Fiat'tan araç almaz...'' demişsiniz fakat size vuran araç ta fiat ve sizin aracınıza göre gayet eski denebilinecek bir model olan linea gördüğünüz gibi airbagleri açılmış . Taktir sizindir saygılar..
Cevapla
Maraz
Normal şartlarda 60 km ve üstü hızlarda önden çarpmalarda ön iki airbag açılır yandan çarpmalardada camın patlayacağı hızlarda yan ve perde hava yastıkları açılır fakat aracın takla attığını göz önünde bulundurursak bütün hava yastıklarının açılması gerekirdi benim görüşüm sizin uzman bir ekspertiz bulup aracın başına götürüp bütün airbagleri açtırıp inceletip airbag tüplerini kontrol ettirip sistem beynine baktırmanızdır bu şekilde airbaglerde sorun varsa yada tarcanlar ekspertizinde dediği gibi "pert araçtan airbag yerine atlet çıktı" cümlesindeki yapılan hileye dikkat çeker airbaglerin açılmamasından dolayı orada ya airbag yoktur airbag yazısını yazmışlardır yada o airbag ler süs içindir
Cevapla
Deniz
Euro ncap testlerinde de yapılan duran araca yandan çarpma testlerinde açılan airbaglerin bu kazada olduğu gibi yandan çarpma sırasında açılmamış olması tamamıyla saçmalıktır. Yandan çarpma sırasında cam patlamalarını ve yolcu koruması amacıyla koyulan bu hava yastıklarının sadece önden çarpmada aktif olur demeleri bana kalırsa tamamıyla firmanın suçu üzerinden atma çalışmasıdır. Bu konu ile ilgili tavsiyem araç sahibinin Tüketici Hakem Heyetine başvurması ve ilgili firmaya dava açması hakkını araması olacaktır. Umarım haklı savaşınızda kazanan siz olursunuz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.