Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu!

Şu sıra boy boy reklamlarını gördüğümüz, en ucuz olarak lanse edilen Fiat Egea Cross'un ne kadar sağlam olduğunu hiç düşündünüz mü? Bizce bir düşünün.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu!

Emniyet için tam dolu hava yastığı paketi ile zenginleştirdiğiniz araç sizi ve sevdiklerinizi ne kadar koruyabilir? Eğer aldığınız araç Fiat Egea Cross ya da başka bir Fiat modeliyse bunu birkaç kez daha düşünmeniz gerekiyor.

Bir takipçimizin başından geçen kaza hikayesi bizleri bile şaşkınlığa uğrattı. Dilerseniz bu hikayeye aşağıdan göz atabilirsiniz. Açıkçası bir otomobilin hava yastığı açması için daha ne olması gerekir, insan hayret ediyor.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu!

"5 Mart 2021 tarihinde Birmot Beylikdüzü şubesinden bir Fiat Egea Cross modelini Urban donanım paketiyle satın aldım. Aracımı, 27 Nisan tarihinde yanımda eşim ve çocuğum varken yaptığım kazaya kadar memnuniyetle kullanıyordum.

Yeni nesil araçların tümünde olduğu gibi elbette bu araçta da güvenlik donanımları standart olarak sunuluyordu. Aracımda sürücü, yan ve perde hava yastıkları standart donanım olarak mevcut.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu! - Resim : 1

Ancak kaza anında patlaması ve hem beni hem de sevdiklerimi koruması için oraya konulduğunu düşündüğüm hava yastıklarını meğerse sadece taşımak için almışım. Çünkü lazım olduğu anda patlamadı.

27 Nisan 2021 tarihi, saat 18.00 sıralarında 40 km/sa hızla seyahat halindeyken, bir başka araç içinde eşim ve çocuğumla beraber bulunduğum aracıma sağ taraftan vurdu. Kaza detaylarını anlatmaya lüzum görmüyorum çünkü mevzu kaza değil, kaza sonrası arabamdaki hava yastıklarının patlamaması oldu. Yine de istendiği takdirde kazaya ait tutanakları ekleyerek oluş şeklini de ayrıntılı yazabilirim.

Kaza sırasında aracım takla attı, kazasonrasıgörüntüleri aşağı ekliyorum.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu! - Resim : 2

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu! - Resim : 3

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu! - Resim : 4

Bu büyük kazadan sonra araçta hava yastıkları patlamadı ve ben ve ailem mucizeler sonucu araçtan kurtulduk. benim kaburgamda, eşimin de birçok yerinde darbeye bağlı ezikler meydana geldi. Bebeğimiz ise çok şükür puset ve emniyet kemeri sayesinde yaralanmaya maruz kalmadan kurtuldu. Olay günü araç içinden çıkarıldıktan sonra iç kanama şüphesiyle ambulans aracılığıyla hastaneye kaldırıldım ve 6 gün iş göremez raporu almak zorunda kaldım.

Aracım önce trafik polisleri tarafından yediemin otopark Yakuplu şubesine, 2 gün sonra da kasko tarafından Beylikdüzü Birmot'a çekilerek pandemi nedeniyle bayramdan sonrasına kadar beklendi. Bayramdan sonra kazaya bir eksper atandı. Ben de şubeye uğrayarak Birmot'un teknik elemanından hava yastıklarının patlamamasıyla ilgili bir servis raporu istedim. Fakat orada bana, bu konuyla ilgili rapor veremeyeceklerini söylediler. Hatta bu kazada hava yastıklarının patlamamasının normal olduğuna beni ikna etmeye çalıştılar.

Yaşadığım mağduriyeti Birmot'ta çözemeyeceğimi anladığımdan konuyu şikayetvar'a taşımak durumunda kaldım.

Bu şikayetten kısa süre sonra Fiat müşteri ilgi merkezi tarafından arandım. Konuyla ilgili gerekli araştırmayı yapmak için dosya oluşturulduğu söylendi. Bugün itibarıyla da tarafıma bir geri dönüş sağlandı. Bana verilen cevabı aşağı ekliyorum.

Fiat Egea Cross 3 kişiyi canından ediyordu! - Resim : 5

Cevapta sizin de gördüğünüz üzere, kaza sırasında aracımın önden darbe almaması sebebiyle, hava yastıklarının patlamamasını normal olarak açıklamaya çalışmışlar. Bu cevap üzerine ben de kendilerini arayarak, bunun saçmalık olduğunu, araçta yan ve perde hava yastıkları da bulunduğunu bunların patlaması için nasıl bir kaza yapmam gerektiğini sordum. Fakat bana mailde yazan ifadeyi tekrar tekrar okuyarak başka hiçbir açıklama yapmadılar.

Burada konuyu sizlerin takdirine bırakmak istiyorum:

Sizce yandan darbe alan ve takla atan araçta, hava yastıklarının hiçbirinin patlamamış olması normal midir? Ben bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim, bana kusurlu mal satan Fiat'tan hakkımı nasıl almalıyım?

En başta da belirttiğim gibi, hem tecrübenize hem de hukuk bilgilerinize ihtiyacım olduğum bu rezalete dair, gelişmeler oldukça bilgilendirme yapacağım. Umarım konunun gündemde kalması karşısında sorunlarım çözülür.

Umarım bu olay özelinde umarım kimse benim yaptığım hatayı yapmaz ve Fiat'tan araç almaz..."

Peki siz okurlarımızın bu konu hakkındaki yorumları nelerdir? Dilerseniz bizlerle paylaşabilirsiniz.