Ford elektrikli otomobillere güç sağlayacak

Ford, Detroit'in yaklaşık 100 mil batısındaki küçük bir kasaba olan Marshall, Michigan’da 3,5 milyar dolarlık bir demir fosfat pil fabrikası inşa etmek için Çin'in Contemporary Amperex Technology Co (CATL) ile ortaklık kurduğunu bugün ilan edebilir.

Ford elektrikli otomobillere güç sağlayacak

Tesis tamamlandığında en az 2.500 işçi çalıştırması bekleniyor. Bloomberg'in işaret ettiği gibi, Ford, Hazine Bakanlığı'nın Başkan Biden'ın dönüm noktası olan iklim değişikliği tasarısını nasıl yorumlayacağına dair belirsizliğe rağmen projesinde ilerliyor.

Spesifik olarak, Enflasyon Azaltma Yasası, otomobil üreticilerinin "ilgili yabancı bir kuruluş" tarafından üretilen akülü araçlar yapmaları halinde tüketici EV vergi kredilerinden yararlanmalarını engellemeye çalışan bir düzenleme içeriyor. Kongre, yasayı otomobil üreticilerini kritik bileşenler için Çin'e güvenmek yerine EV parçaları için yerel bir tedarik zinciri oluşturmaya teşvik edecek şekilde tasarladı.

Ford elektrikli otomobillere güç sağlayacak

Bloomberg'e göre Ford, tüm fabrikaya ve yakındaki altyapıya sahip olduğunu gösterecek bir mülkiyet yapısı düşündü. Tesiste Ford çalışanları da çalışacak. CATL, yalnızca pilleri oluşturmak için kullanılan teknolojiye sahip olacak. Bu, tesiste üretilen pillerin Enflasyon Azaltma Yasası ile ilgili vergi kredilerine hak kazanmasını sağlayabilecek bir düzenlemeye işaret ediyor. Bir Ford sözcüsü Bloomberg'e "Ford araçları için CATL teknolojisine dayalı pilleri yerelleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Temmuz ayında Ford, CATL'den ABD'ye bağlı 2023 Mustang Mach-E modelleri için pil tedarik etmeye başlayacağını söylemişti. Aynı ay şirket, 2026'dan itibaren Kuzey Amerika'da 40 gigawatt saat pil kapasitesi üretmeyi planladığını da duyurmuştu.