Ford EV bayilerine yapılan yatırımları durduruyor

Elektrikli araç pazarındaki dalgalanmalar nedeniyle Ford, bayilere yapılan EV sertifikasyon programı yatırımlarını durdurma kararı aldı.

Ford EV bayilerine yapılan yatırımları durduruyor

Elektrikli araç pazarı ilk yavaşlamasını yaşıyor ve Ford bu durumdan oldukça etkileniyor. Otomobil üreticisi, bayilerinden EV sertifikasyon programına yatırımlarını durdurmalarını isteyerek değişen pazar koşulları karşısında stratejisini yeniden değerlendiriyor. 2022'nin sonlarında Ford CEO'su Jim Farley, EV satış programına 1.920 bayiyi dahil etmeyi hedefleyen iddialı bir plan açıkladı. Ancak, yıl sonuna gelindiğinde, ilk katılımcılardan bazıları programdan çekildi ve 2024 için kayıt oranları %50'nin biraz üzerine çıktı. Bu katılım düşüşü ve Ford'un Model e birimindeki büyük kayıplar, şirketin yaklaşımını yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

Ford EV bayilerine yapılan yatırımları durduruyor - Resim : 1

Ford Blue (ICE portföyü) başkanı Andrew Frick, değişim ihtiyacını kabul ederek "Gözden geçireceğimiz birçok şey var" dedi. Şirket, ülke genelinde düzenlediği toplantılardan elde edilen geri bildirimlere dayanarak, Haziran başında bayi konseyi ile bir araya gelerek güncellemeleri tamamlamayı planlıyor.

Bayilerin en büyük endişelerinden biri, EV pazarındaki belirsizlik. Ford'un bazı EV planlarını ertelemesi ve daha küçük, daha kârlı modellere odaklanması bayilerin kaynaklarını nereye yönlendirecekleri konusunda tereddüt etmelerine yol açtı. Frick, bayilere şirketin bayi ağını gelişen EV stratejisiyle uyumlu hale getirmek için çalıştığını belirtti.

Frick, yaklaşan değişiklikler hakkında ayrıntıya girmese de bayi konseyi ve yöneticilerin süreç konusunda hemfikir olduğunu vurguladı. "Süreç konusunda oldukça uyumlu olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Ford'un, EV maliyetlerini düşürmek için tedarikçilerinden yardım istemesi şaşırtıcı değil. Şirket, bu yıl EV işinde 5,5 milyar dolar zarar bekliyor ve Model e birimi 2024'ün ilk çeyreğinde 1,3 milyar dolar kayıp yaşadı, geçen yıl ise 4,7 milyar dolar zarar kaydetti.

Ford EV bayilerine yapılan yatırımları durduruyor - Resim : 2

Ford, yeni nesil EV'lerinin lansmanından sonraki 12 ay içinde kârlı olmasını bekliyor ve Farley, Model e'nin şirket içinde kendi kendine yeterli bir bölüm haline gelmesinin önemini vurguladı. Bu arada, şirket daha kârlı EV'ler geliştirirken daha fazla hibrit model tanıtmayı planlıyor.

Ford EV bayilerine yapılan yatırımları durduruyor - Resim : 3

Ford'daki durum, otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara geçiş sürecinde karşılaştıkları zorlukları gözler önüne seriyor. EV pazarı henüz başlangıç aşamasında ve birçok bilinmezle dolu. Ancak, Ford gibi köklü otomobil üreticilerinin bu hızla değişen pazarda başarılı olmak için esnek ve uyumlu olmaları gerektiği açıkça görülüyor.