Ford hayranları şokta! Otomobil devi fişi çekti! Üretim tamamen duruyor!

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden biri olan Ford, iki popüler modeli Fiesta ve Focus’un fişini çekmekte kararlı.

Ford hayranları şokta! Otomobil devi fişi çekti! Üretim tamamen duruyor!

Otomotiv dünyası oldukça önemli bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Yıllardır konuşulan ancak gerçekten vücut bulacağına pek de ihtimal verilmeyen elektrikli arabalar, son birkaç yıldır piyasaya adeta yön verir hale geldi. Her ne kadar hala yollardaki araçların çok büyük bir kısmı içten yanmalı motorlara sahip olsalar da gerek devletler gerekse de büyük markalar yönünü elektrikli arabalara çevirdiği için söz konusu durum da kısa bir süre içerisinde tersine dönecektir.

Amerikalı teknoloji devi Ford’un Fiesta ve Focus modellerinin fişini çekme isteğinin en büyük nedeni de aslında yine elektrikli otomobil furyası. Öyle ki Fiesta ilk defa 1976 yılında Focus ise 1988 yılında piyasaya sürülmüş ve o gün bugündür markanın en önemli iki ismi haline gelmişlerdi.

Ford hayranları şokta! Otomobil devi fişi çekti! Üretim tamamen duruyor!

Ancak Ford’un bu konuda şakası yok. Zira Amerikalı otomotiv devi, Fiesta’nın fişini 2023 yılında Focus’un fişini ise 2025 yılında çekecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise, devrin değiştiği ve artık hem elektrikli araçların hem de SUV modellerinin ön plana çıktığı belirtildi. Açıklamanın devamında ise, şirketin kesin olarak elektrikli bile olsa Fiesta veya Focus modeli çıkarmayacağının da altı çizildi.

Buna göre Ford artık başta Puma ve Kuga örneklerinde olduğu gibi kasa tipinde daha çok SUV modellerini ön plana çıkacak. Tabi hal böyle olunca da iki emektar için yolun sonuna gelinmiş oluyor. Bakalım bu dönüşüm başka hangi modellerin başını yiyecek.