Ford sahipleri artık Tesla süper şarj istasyonlarını kullanabilir

Elektrikli araç sahipleri için heyecan verici bir gelişme yaşandı. Artık Ford elektrikli araç sahipleri, ABD ve Kanada genelinde Tesla'nın geniş süper şarj ağından yararlanabilecek.

Ford sahipleri artık Tesla süper şarj istasyonlarını kullanabilir

Bu iş birliği, elektrikli araç kullanıcılarının seyahat ederken daha fazla esneklik ve konfora sahip olmasını sağlayacak. Bu adım, elektrikli araç ekosistemini daha da güçlendiriyor ve kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştiriyor.

Ford, bugünden itibaren ABD ve Kanada'da Tesla'nın Süper Şarj istasyonlarına erişim sağlayacak olan ilk olmayan Tesla araç üreticisi olacağını duyurdu. Şirketler, geçtiğimiz yıl hızlı şarj anlaşmasını kesinleştirdi ve pek çok otomobil üreticisi daha sonra bu adıma katıldı. Bu genişletilmiş ağ, Ford ve müşterileri için, özellikle de elektrikli araç satışlarının ciddi şekilde düştüğü bir dönemde büyük bir avantaj sağlayacak.

Mevcut Ford elektrikli araçlar CCS tipi şarj cihazları kullanıyor, bu yüzden mevcut müşterilerin Tesla'nın Süper Şarj istasyonları ile uyumlu olan Hızlı Şarj Adaptörü'nü (NACS) sipariş etmeleri gerekecek. Bu, 30 Haziran 2024 tarihine kadar BlueOval şarj ağındaki yeni ve mevcut müşterilere ücretsiz olarak sunulacak. Bundan sonra adaptörün maliyeti tahmini vergiler ve kargo dahil 230$ olacak. 2025'ten itibaren Ford elektrikli araçlar standart olarak NACS şarj sistemine sahip olacak.

Müşteriler, BlueOval şarj istasyonlarını aradıkları gibi yeni Tesla Süper Şarj istasyonlarını da FordPass Uygulaması üzerinden bulabilecekler. Tesla Süper Şarj istasyonları ayrıca Apple Maps EV yönlendirmesi, Google Maps EV yönlendirmesi ve Ford Connected dahili navigasyon BlueOval şarj ağına eklenecek.

Ödeme konusunda, bunu FordPass uygulaması ve aracın dokunmatik ekranındaki Charge Assist uygulaması aracılığıyla yönetebileceksiniz. "Bu, müşterilerin sadece tak ve şarj etmesi gerektiği anlamına geliyor ve [maliyetler] FordPass üzerinden yönetilecek." BlueOval şarj ağı üyeliği gerekiyor ve eğer henüz üye değilseniz, NACS adaptörünü sipariş ettiğinizde buna yönlendirileceksiniz (daha fazla bilgi için Ford'un web sitesine bakın).

Tesla'nın 15.000'den fazla güçlü Süper Şarj ağı, Ford elektrikli araç sahiplerinin hızlı DC şarj cihazlarına erişimini iki katından fazla artıracak. Bu sayede, 28.000 hızlı şarj cihazı ve toplamda 126.000 şarj cihazına sahip olacaklar. Şirket, müşterilerin elektrikli araçları ICE veya PHEV araçları yerine seçmelerinin önündeki en büyük ikinci engelin, fiyattan sonra şarj istasyonlarının eksikliği olduğunu belirtiyor.

Bu haber, Ford ve diğer otomobil üreticileri için iyi bir gelişme, çünkü hızlı şarj noktalarının sayısında büyük bir artış yaşanacak. Ancak, Tesla sahipleri Süper Şarj istasyonlarında çok daha fazla rekabetle karşılaşacak. Geçen yıl, ABD hükümeti topluluk EV şarj cihazları için 2.5 milyar dolarlık finansman açtı.

Düşen EV satışlarıyla Ford, son finansal açıklamasında Mach E fiyatlarını 3.100$ ile 8.100$ arasında düşürmek zorunda kaldı. Şirket ayrıca bu modelin ve F-150 Lightning pikap kamyonunun üretimini satışların yavaşlamasının bir sonucu olarak azalttı.