Otomobil

Formula 1 araçlarının akıl almaz teknik yapıları! [Video]

Formula 1 araçlarının teknik donanımı inanılmaz derecede karmaşıktır.


Formula 1 motor sporu, gerçek anlamda II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1946 da başlamıştır. O günden bu güne kadar her yıl bir sezon düzenlenerek araçların teknoloji alanında rekabeti sağlanmıştır. Her sezon araçlar teknolojik anlamda iyileştirilerek bu teknolojiler zamanla sıradan araçlara yansıtılmıştır ve bu sayede Formula 1 oyunları aslında teknolojiye, bilime ve insanlığa önemli katkılar sunmuştur.

Formula 1 araçlarının teknik donanımı inanılmaz derecede karmaşıktır. Dayanıklı ve tıpkı bir saat gibi işleyen mekanik aksamı en ufak hatayı kabul etmeyecek derecede hassastır. Bu nedenle Formula 1 sporu inanılmaz anlamda teknik bir spordur. Araçların birbirine benzerliği nedeniyle en ufak detaylar yarışı birkaç salise önde tamamlamanıza yardımcı olarak birinci olmanızı sağlar.

1405022965_img20140710230828.jpg

Bu detayların özetini aşağıdaki 2014 yarışları için getirilen yeni kurallarının açıklandığı videoyu izleyerek görebilirsiniz.

Formula 1 Araçlarının Aerodinamik Yapısı

Formula 1 araçları mükemmel bir aerodinamik yapıya sahiptir. Şekillerinden dolayı gelen havayı yukarıya doğru püskürtüp kendilerini yere doğru iterek ağırlaşırlar, bu ağırlaşma o kadar büyük bir kuvvetle olur ki yere doğru bastırma kuvveti 5g ye kadar yükselir. Bunun anlamı ise yeterince hızlı giden Formula 1 aracının başaşağı şekildeki bir yolda, yere düşmeden ilerleyebileceğidir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.