Otomobil

Geleceğin arabalarını listeledik!

Değişen teknoloji ve Endüstri 4.0 ile gelecekteki otomobiller nasıl olacak? Geleceğin arabaları nasıl şekilleniyor?


Gelecek nelerle dolu sorusunu sormak bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Peki geleceğin arabaları neler olacak? İnsansız otomobiller, uçan arabalar ve daha birçoğu Geleceğin Arabaları yazımız ile haberimizin devamında. 

İnsanlık tarihi şekil değiştirmeye hızla devam ediyor. Endüstri 4.0 devrimini yaşadığımız bugünlerde en çok merak edilen konulardan biri ise geleceğin otomobilleri nasıl olacak sorusu.

Çünkü hızla değişen bir dünya ve ondan daha hızlı gelişen bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Peki bu değişip gelişen teknoloji bize ne gibi faydalar sağlayıp hayatımızı ne oranda değiştirecek? İşte bu soruların cevabını sizin için yakından inceledik ve Geleceğin Arabalarını sizin için sıraladık.

1) Google Sürücüsüz Otomobil

Google'ın 7 yıldır üstünde çalıştığı ve bilim kurgu seven herkesi heyecanlandıran sürücüsüz araçları ile konuya başlayalım. Google'ın Silikon Vadisi'nde çalışıp ürettiği prototiplerinin yollara çıktığı bu araç şu günlerde gerçekten tüm ilgiyi üstüne çekmiş durumda. Araçlar, deniz altlarında ve uçaklarda kullanılan sistem olan cayroskop ve GPS ile üstün bir görüş yeteneğine sahipler.

Tam 183 metreye kadar 360 derecelik görüş imkanı sağlayan bu araçların bir diğer önemli özelliği ise test sürüşleri sırasında 2 milyon kilometre yol almış ve bu sırada kazandığı tüm deneyimleri yapay zekasına kaydetmiş olmaları. Yani bir diğer deyiş ile 90 yıllık bir sürüş deneyimine sahip olan bu araçlar, bir sürücüden daha az hata yapma oranına sahip. En azından Google Sürücüsüz Otomobiller Proje Direktörü, robot bilimci Chris Urmson bu yönde iddialarda bulunuyor.

Test sürüşleri sırasında ufak tefek kazaları olsa da gelecekteki sistem hakkında ufak bir ön bilgi veren bu araçları yakın zamanda yollarda görmeye alışacağız gibi duruyor.

2) HAVAL Gelecek Arabaları

Çin menşeili bir otomobil firması ise çıtayı biraz yükseltmiş durumda. Bugüne kadar bilim kurgu filmlerinde izlediklerimizi gerçeğe dönüştüreceklerini söyleyen bu firmanın gelecek için tasarladıkları araba gerçekten dudak uçuklatan cinsten. Tamamen kişisel bir sürüş keyfi yaşatmasının yanı sıra hologram teknolojisinden de yararlanan bu araçlar dokunmatik ekranın çok ötesinde vaadlerde bulunuyor.

Yolda eve giderken hologramik ekranınızdan verdiğiniz siparişlerin sizden evvel eve vardığını hayal edin! Ya da aracınızın içini istediğiniz anda ofis ortamına çevirebildiğinizi bir düşünün! Gerçekten inanılmaz fikirleri olan bu firmanın da yakın zamanda farklı işler yapması işten bile değil gibi görünüyor.

3) Ehang 184 Drone Araba

Son zamanların en çok ilgi gören şeylerinden biri de şüphesiz dronelar olmuştur. İHA (İnsansız Hava Aracı) konusunda ciddi anlamda öne çıkan drone mantığını otomobil ile birleştirsek ne olur sorusunu soran EHang, işte bu müthiş buluşa imza atmış durumda.

CES 2016'da (Tüketici Elektriği Fuarı) tanıtılan bu araç ilgi odağı olma konusunda çok da haksız sayılmaz. Tek kişilik yolculuk imkanı sağlayan bu araç 1.4 metre uzunluğunda ve 200 kilogram ağırlığında.

Ortalama olarak 100 km/s hız yapan bu aracın havada kalma süresi ise 20 dakika kadar olarak belirlenmiş. Tamamen elektrikli olan bu araca binenler pilot ya da sürücü olmak yerine yolcu olarak adlandırılıyor, çünkü araç aslında insansız olarak tasarlandığı için süren kişi siz olmuyorsunuz. Bunun da ayrı bir rahatlık kattığı EHang 184, önümüzdeki yıllarda daha da ilgi çekecek gibi görünüyor.

Aracın resmi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

4) Geleceğin Toplu Taşıması

İlginç bir gelecek tasarımı olan Next, toplu taşıma için bambaşka bakış açıları üretmiş durumda. İtalyan asıllı firmanın tasarladığı toplu taşıma aracı pek çok sorunumuzu çözecek gibi görünüyor. Kabin kabin birbirine bağlanıp ayrılabilen sisteme sahip olan bu araçlar insansız olarak tasarlanmış durumda.

İçlerinde restaurant ve cafelerin bulunduğu bu sistemde kabinler yolcuların seçimlerine göre güzergah belirleyerek birbirleri ile birleşip ayrılabiliyorlar. Üstelik ineceğiniz durağı ya da istediğiniz yemek/içecek siparişinizi akıllı telefonunuzdaki bir mobil uygulamadan seçebiliyorsunuz.

Projenin resmi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

5) Hyperloop Projesi

Tesla Motors'un sahibi olan çılgın deha Elon Musk'ı bilmeyenimiz yoktur. Dünyayı değiştirecek sayılı insanlardan olan bu adamın yeni çılgın projesi ise Hyperloop adını verdiği hızlı tren. Bildiklerinizden biraz farklı olan bu tren saatte tam 1200 km hıza ulaşabilecek. Vakumlu bir tünelin içinde duvarlara dokunmadan gidecek olan bu manyetik tren ciddi anlamda akıllara durgunluk verecek cinsten.

Test çalışmaları için imzaların atıldığı Hyperloop, bir uçaktan daha hızlı gidebilecek. Bu demek oluyor ki, New York'a 1.5 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilme şansına sahip olabileceğiz. Maliyetleri de herhangi bir yol ya da tren yolu yapımından ucuz olacak bu sistemin bir an önce hayata geçmesini dileriz.

Nevada Çölü'nde 4.8 kilometrelik bir test yoluna başlanmış olan proje güneş enerjisi ile çalışacağı için ciddi anlamda doğa dostu ve enerji tasarrufu sağlayacak bir yapıya sahip olması ile de dikkatleri çekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.