Goodyear kuru fasulye ve pilavdan lastik üretti: Yenilenebilir lastikler geliyor! - Page 1

Goodyear Tire & Rubber Company, %90 oranında sürdürülebilir malzemelerden oluşan bir lastik üretmeyi başardı. Bu lastik Ulaştırma Bakanlığı'nın (DOT) onayını da alarak kullanılabilir olacak. Goodyear, %70 sürdürülebilir lastiğin CES 2022'de ilk kez tanıtılmasından 12 ay sonra, Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) bu oranı %20 daha arttırarak geliştirdi.

Goodyear kuru fasulye ve pilavdan lastik üretti: Yenilenebilir lastikler geliyor! - Page 2

Goodyear, %100 sürdürülebilir lastik yapmaya bir adım daha yaklaşmışken, aynı zamanda sergilenen demo modelde lastiğin yuvarlanma direncinin geleneksel malzemelerden yapılmış normal bir lastiğe kıyasla daha da düşük tutmayı başarmış. Daha düşük yuvarlanma direnci, tahmini bir rakam verilmesede yakıt kullanımının azalmasına katkı sağlıyor.

Goodyear kuru fasulye ve pilavdan lastik üretti: Yenilenebilir lastikler geliyor! - Page 3

Lastik DOT onaylı olmasına rağmen henüz üretime hazır değil. Goodyear'a göre, yüksek hacimli üretim için gerekli ölçeği belirlemek adına tedarik problemlerini çözmesi gerekiyor.

Goodyear kuru fasulye ve pilavdan lastik üretti: Yenilenebilir lastikler geliyor! - Page 4

Goodyear'ın gösteri lastiği, 12 farklı doğal malzemeden 17 bileşen içeriyor. Goodyear, daha geleneksel bir lastik yapmak yerine yenilenebilir lastik yapmayı tercih etmiş.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.