Kış lastiği hala bazı sürücüler tarafından “kar lastiği” olarak algılanıyor. Ancak +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında kış lastiği kullanımı hayati önem taşıyor.

Sadece çekişin olduğu tekerleklere kış lastiği takılması da kaza riskini artırıyor. Sadece çekiş gücünün olduğu lastiklerin kış lastiği olması fren mesafesini uzatır.

Yoldan kaynaklanabilecek hatalara karşın araç üzerindeki tüm lastikler kış lastiği olmalı, aynı zamanda mutlaka aynı desen ve aynı modelde olmalı.

Araç üzerindeki lastiklerin farklı aşınma seviyesinde olmaması ise dikkat edilmesi gereken hususlardan biri.

+7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, özel hamuru (kauçuk) ve sırt deseni teknolojisiyle yaz lastiklerine oranla kuru, ıslak ve karlı zeminlerde çok daha iyi yol tutuş ve daha kısa fren mesafesi sunan kış lastiklerinin kullanımını güvenli yolculuk için sürücülere tavsiye ediliyor.

Kış aylarında hatalı lastik kullanımı ile kaza yapma riski 6 kat artış gösterdiği de unutulmamalı.

Sert hamura sahip yaz lastikleri sıcak hava şartlarına göre tasarlandıyor. Kış lastikleri hem daha yumuşak bir hamura hem de karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırıcı kılcal desenlere sahip.

Kar ve buz üzerinde daha iyi tutunma için lastik basıncı düşürülmemeli. Lastik hava basıncı araç üreticisinin belirlediği değerlerde olmalı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.