Otomobil

Honda Türkiye fabrikası kapatıldı!

Honda Türkiye fabrikası kapanıyor. Şirket Gebze'deki fabrikasını kapatma kararını hayata geçirdi.

Honda Türkiye fabrikası kapatıldı!

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Honda fabrikası kapatıldı. Kapatılan fabrika 24 yıldır üretim yapıyordu. Fabrikanın kapatılmasının nedeni şirketin iç dinamiklerinde yaşadığı bazı problemler olarak nitelendirildi.

"1992’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Honda son aracın da çıkartılmasıyla fabrikanın kapılarını kapattı. Şirket 1997’den beri Gebze’de üretim yapıyordu. Honda Türkiye, 2019 yılında yaptığı açıklama ile tesisteki üretimini 2021 yılı itibariyle durduracağını zaten duyurmuştu.

Honda Türkiye fabrikası kapatıldı

Yıllık 38 bin adetlik üretim kapasitesine sahip fabrikanın çalışan sayısı 770 kişiydi. Japon marka 2019'da fabrikasını kapatacağını ve sadece pazarlama faaliyetleri ile Türkiye'de bulunmaya devam edeceğini söylemişti.  Honda emisyon değerleri baskısı ve bundan dolayı elektrikli modellere yoğunlaşmaya karar verdiği İngiltere ve Türkiye'den çekilerek Asya'ya odaklanacak. 

Japon finans ve otomotiv uzmanı Osamu Katayama, çekilme nedenlerinden ilkini düşük üretim ve satış hacmi olarak gösterdi. İkinci nedeninse Honda otomobillerinin, Avrupa’da uygulanan yüksek çevre güvenliği standartlarını tam olarak karşılayamaması olduğu belirtildi. Honda Türkiye, satış ve satış sonrası operasyonları ile Türkiye’de faaliyet göstermeye devam edecek.

Yorumlar
Nakatsu02
Türkiye de fabrikası vardı da ne oldu. Bayilerde arba bulamadık.
Cevapla
Turkoman
Ey millet göster tepkini , sana faydası olmayanın ,oyuncağı olma.....buna hepsi dahil...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.