Huawei Model Y'ye rakip oluypr, şimdi Tesla düşünsün

Huawei, CATL ve Changan iş birliğiyle geliştirilen Avatr 15, Tesla Model Y'nin karşısına çıkmak için tasarlandı. Bu yeni model, zarif tasarımı ve üstün özellikleri ile dikkat çekiyor.

Huawei Model Y'ye rakip oluypr, şimdi Tesla düşünsün

Çinli otomobil üreticisi Avatr, Changan, Huawei ve CATL ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle elektrikli SUV pazarında Tesla'nın hakimiyetine meydan okumaya hazırlanıyor. Şirket, 2024'ün ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan yeni Avatr 15 modeli ile SUV meraklılarını Tesla'nın popüler Model Y'sinden uzaklaştırmayı hedefliyor. Avatr 15, hem saf elektrikli hem de uzatılmış menzilli (EREV) versiyonlar sunarak, alıcıların ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunacak. SUV formuna hızlı bir arka eğim kazandıran bu model, sportif ve heykelimsi bir gövdeye sahip ve şehir ormanlarını fethetmeye hazır.

Araç, birçok pazarda yeni bir isim olabilir, ancak güçlü bir desteğe sahip. Başlangıçta Changan ve Nio arasında bir ortaklık olarak kurulan proje, sonrasında Nio'nun yerine pil üretim devi CATL geçti ve ardından Huawei önemli bir tedarikçi olarak projeye dahil oldu. Changan, girişimde hakim hisseye sahip olarak 15 SUV'un otomotiv üretim köklerini pekiştiriyor.

Huawei Model Y'ye rakip oluypr, şimdi Tesla düşünsün - Resim : 1

Huawei Model Y'ye rakip oluypr, şimdi Tesla düşünsün

Avatr, bu aracıyla ilk kez elektrikli araç pazarına girmiyor. Mevcut ürün yelpazesinde 11 SUV ve şık Avatr 12 bulunuyor. Avatr 15, mevcut güçlerini daha da ileriye taşıyarak segment lideri Tesla Model Y ile başa baş bir rekabet içine girecek. Yaklaşık 4750 mm uzunluğunda olan Avatr 15, Xpeng G6 ve BYD Song Plus gibi diğer Çinli rakiplerle orta boy SUV alanında yarışacak.

Avatr'ın hedefleri yalnızca Çin pazarıyla sınırlı değil. Şirket, küresel genişleme niyetini açıkladı ve ilk başlangıç noktası olarak Tayland'ı, ileride ise Avrupa ve Kuzey Amerika'yı hedeflediğini belirtti.

Huawei Model Y'ye rakip oluypr, şimdi Tesla düşünsün - Resim : 2

Ayrıntılı özellikler henüz mevcut değilken, sızdırılan test görüntüleri SUV'un Çin'in İç Moğolistan bölgesinde aşırı soğuk hava dayanıklılığı testlerine tabi tutulduğunu gösteriyor. Bu durum, modelin geniş bir çevre yelpazesi için sağlam yeteneklere sahip olabileceğine işaret ediyor. Daha fazla detay, şirketin lansmanına yakın bir zamanda açıklanacak.