Otomobil

Huawei ve Xiaomi'ye rakip geldi! OPPO elektrikli araç üretecek!

Çinli telefon üreticileri tek tek araba işine giriyorlar. Huawei ve Xiaomi'den sonra Oppo da elektrikli araç işine gireceğini açıkladı.

Huawei ve Xiaomi'ye rakip geldi! OPPO elektrikli araç üretecek!

Geleneksel benzinli ve dizel araç üreticilerinin elektrikli araçların yayılmasından korkmaları tamamen haksız değil. Bu korkunun en büyük sebeplerinden biri elektrikli aracın basit yapısından dolayı tüm teknoloji şirketlerinin bu işe rahatlıkla girebilecek olması ve sıfırdan onlarca yeni marka ortaya çıkabilecek olması. Tabi ki bir de elektrikli araçlarda satış sonrası kazancın oldukça düşmesi var.

Elon Musk'ın şirketi Tesla'nın elektrikli araçları geleceğin teknolojisi algısından çıkarıp günümüzün teknolojisi olarak sunması ile yeni bir çağ başlamış oldu. Tesla Model S'in piyasaya sürüldüğü ve büyük başarı yakaladığı 2012 yılında herkes elektrikli araçların sadece otomobil üreticilerinden çıkacağını düşünüyordu. Fakat 2015 yılında Apple'ın açıklaması ile sektör beklentileri değişmeye başladı. İlk kez tamamen farklı bir kulvarda yarışan büyük bir teknoloji şirketi otomobil işine gireceğinin sinyalini veriyordu.

Huawei ve Xiaomi'ye rakip geldi! OPPO elektrikli araç üretecek! - Resim : 1
Fotoğraf: Oppo CEO'su ve kurucu ortağı Tony Chan

Elektrikli araç üreticileri sürekli artıyor

Apple'ın açıklamasından beri elektrikli araç işine giren otomotiv devlerinin yanı sıra birçok yeni şirketin kurulduğuna ve farklı teknoloji şirketlerinin de bu işe girme kararı aldığına şahit olduk. Renault, Volkswagen, BMW, Mercedes, Porsche gibi eski otomobil üreticisi devler elektrikli araçlarını çoktan piyasaya sundular. Daymak, Sondors, Electromeccanica gibi yeni firmalar da hızla ortaya çıkıyorlar.

Son hamleler ise Çinli teknoloji devlerinden geldi. Önce Huawei bu işe gireceğini açıkladıktan kısa bir süre sonra Seres markasına ait fakat Huawei teknolojileri ile donatılmış Seres SF5 ortaya çıktı ve Huawei mağazalarında satışa sunuldu. Ardından Xiaomi önümüzdeki 10 yılda elektrikli araç üretimi için 10 milyar dolarlık dev bir bütçe ayırdığını ve kendi markalı elektrikli araçlarını piyasaya sunacağını duyurdu. Şimdi de bir diğer telefon üreticisi Oppo'nun elektrikli araç işine gireceği ortaya çıktı.

Oppo da sektöre adım atıyor

Sektörden gelen haberlere göre Oppo kurucu ortağı ve CEO'su Tony Chan Oppo'nun elektrikli araç planlarını yöneten kişi ve elektrikli araç sektöründen yetenekli kişileri çoktan kadrosuna katmış durumda. Oppo daha bu işi resmi olarak açıklamamış olsa dahi Tony Chen'in yaptığı bir açıklama her şeyi ortaya koyuyor: "Oppo elektrikli araç işinde dahi kendi güçlü yönlerine odaklanacaktır. Eğer otomobil üreticileri düzgün bir iş ortaya koyamazsa ve Oppo olarak biz de bu güce sahipsek, gelecekte mutlaka deneyeceğiz."

Oppo daha önceden Lamborghini ismini ve logosunu barındıran telefonlar yapıyordu. Tamamen otomobil sektörüne giriyor olması da rekabet istemeyen firmalar açısından kötü bir haber fakat biz son tüketiciler açısından rekabet her zaman iyidir. Umarız bu telefon firmaları çıkaracakları araçlara da akıllı telefonlar gibi davranıp 2 yıl sonra güncellemeleri kesip, her yıl 10 farklı model piyasaya sürmezler.

Siz ne dersiniz? Sizce bu firmalar elektrikli araç işine girmeli mi? Yoksa elektrikli araçları sadece otomotiv sektörünün devleri mi yapmalı? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Şeyhmus
Bence girmeli.Çünkü Çinli firmaların böyle bir rekabet ortamında girmeleri demek,bize F/P ürünlerin gelmesi anlamına geliyor.Bu markaların arasında ki rekabeti de siz biliyorsunuz zaten.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.