Hükümet sıfır otomobilde ÖTV müjdesini verdi! Fiyatlar 380 bin TL birden düştü! - Page 1

Bilindiği üzere Türkiye’de otomobillerden hayli yüksek ÖTV vergileri alınıyor. Öyle ki bazı otomobillerin ederinden çok daha fazlasını ÖTV olarak devlete ödemek zorunda kalıyoruz. Bu sebepten ötürü ÖTV tarafında yapılan indirimler, otomobil fiyatlarını direkt olarak etkiliyor.

Hükümet sıfır otomobilde ÖTV müjdesini verdi! Fiyatlar 380 bin TL birden düştü! - Page 2

Hali hazırda 400 bin TL’ye satılan basit bir otomobilde dahi 200 bin TL’ye yakın vergi ödüyoruz. Otomobilin fiyatı arttıkça ödediğimiz vergiler de artıyor. Hatta belli bir noktadan sonra 1 araba kendimize 2 araba da devlete almış oluyoruz. Neyse ki son düzenleme ile birlikte bu vahim tablo biraz değişmiş olacak.

Hükümet sıfır otomobilde ÖTV müjdesini verdi! Fiyatlar 380 bin TL birden düştü! - Page 3

Şu anda otomobillerden alınan ÖTV oranları aşırı derecede yüksek. Fakat son ÖTV güncellemesiyle birlikte fiyatı 1 milyon TL’yi geçen sıfır otomobillerin fiyatı neredeyse 400 bin TL birden düştü. Bu büyük bir düşüş. Peki bu düşüş gerçekten fiyatlara yansıyacak mı? Şimdi lafı uzatmadan sizleri fiyatı düşen otomobillerle başbaşa bırakalım.

Hükümet sıfır otomobilde ÖTV müjdesini verdi! Fiyatlar 380 bin TL birden düştü! - Page 4

Bu arada elektrikli otomobillerde matrah güncellemesi kısa bir süre önce gerçekleşmişti. TOGG için yapılan bu güncelleme ile TOGG’un sınıfındaki otomobiller için alınan vergi tutarı yüzde 10’a çekilmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.