Otomobil

Hyundai de dijital anahtar kullanacak!

Birçok otomobil üreticisi mobil teknolojileri ürettikleri modellerine entegre ederek kullanıcılara farklı deneyimler yaşatmanın çabası içerisinde. Dijital anahtar teknolojisi ise mobil teknolojilerin en çok dikkat çekenleri arasında yer alıyor.

Hyundai de dijital anahtar kullanacak!

Hyundai sunacağı dijital anahtar teknolojisi ile otomotiv sektöründe farklılıklar arayışı içerisinde olduğunun sinyallerini veriyor.

Hyundai’de dijital anahtar kullanacak!

Son zamanlarda otomobillerle ilgili yaptığı çalışmalarla gündeme gelen Hyundai, üretimini yaptığı modellerine mobil teknolojileri entegre edeceğini açıkladı. Bu mobil teknolojiler arasında en dikkat çekici olan ise dijital anahtar teknolojisi.

Firma tarfından yapılan açıklamalarda, bu yeni dijital anahtarın Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisi ile çalıştığı açıklanırken, anahtarın kullanımı için akıllı telefonlara dijital anahtar uygulamasının indirilmesinin gerektiği belirtiliyor. Uygulamanın kullandığı NFC teknolojisi sürücünün otomobil kapısına yakın bir noktada bulunmasıyla aktifleşiyor ve aracın kapı kollarında bulunan NFC anteni uygulama tarafından algılanarak kapı kilitleri açılıyor.

Aracın fiziksel bir anahtar kullanılmadan çalıştırılmasını sağlayan bu teknoloji, kokpitte yer alan kablosuz şarj ünitesindeki farklı bir anten ile eşleşerek motorun çalıştırılmasını sağlıyor.

Sadece aracın çalıştırılmasında kullanılmayan bu dijital anahtar aynı zamanda sürücünün araç kullanımı ile ilgili multimedya, ayna, koltuk ve direksiyon vb. ayarlarında da kişiselleştirmeler yapmasını sağlayarak, anahtarın algılanması ile bu ayarların devreye girmesi sağlanıyor.

Yeni dijital anahtarın yakın bir tarihte yeni Sonata modelinde uygulayacaklarını duyuran firma, otomobili birden fazla kişinin kullanması durumuna karşı sistemin 4 farklı telefonu desteklediğini de duyurdu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.