Otomobil

Hyundai ve Kia, TikTok hırsızlıklarını önlemek için yazılım güncellemesi yayınladı

Kia ve Hyundai, kullanıcılara araçları nasıl hackleyeceklerini öğreten viral bir TikTok yarışmasının ardından pazartesi günü bir yazılım güncellemesi yayınladı.

Hyundai ve Kia, TikTok hırsızlıklarını önlemek için yazılım güncellemesi yayınladı

Ancak  bu güncelleme şimdilik, eninde sonunda yamaya ihtiyaç duyacak olan dört milyon araba içinden seçilen bir milyon araç için mevcut.

TikTok’taki bu trend video geçmişi en az geçtiğimiz mayıs ayına kadar uzanan "Kia Challenge" olarak başladı ve "Kia Boys"un arabaları hacklemek için USB kablolarını nasıl kullandığını gösterdi. Araç sahipleri kısa sürede bu yaygın hırsızlık tehlikesini anladılar ve herhangi bir önlem almadıkları için otomobil üreticilerini dava etmeye başladılar. TechCrunch'ın geçen eylül ayında bildirdiğine göre, toplu davalar, Kia ve Hyundai otomobillerinin bazı modellerinde araba hırsızlığını önleyen ve erişimi kolaylaştıran ortak bir cihaz olan motor immobilizatörlerinin bulunmadığını ortaya koydu.

Hyundai ve Kia, TikTok hırsızlıklarını önlemek için yazılım güncellemesi yayınladı

Hyundai bir yayında, 2017-2020 Elantra, 2015-2019 Sonata ve 2020-2021 Venue gibi etkilenen modellerin araç sahiplerinin hırsızlık önleme güncellemesini yüklemek için bayileri ziyaret edebileceklerini söyledi. Güncellemeler, saldırıyı caydırmak için bir daha uzun bir alarm ve aracı çalıştırmak için fiziksel bir anahtar ihtiyacını içeriyor. Etkilenen diğer araçlar için güncellemeler haziran ayına kadar hazır olacak ve listenin tamamını Hyundai'nin web sitesinde bulabilirsiniz.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne göre, bu arada Kia ve Hyundai, hırsızlığı önlemek için araç sahiplerine yaklaşık 26.000 direksiyon simidi kilidi sağladı. NHTSA, Kia Challenge'ın yol açtığı hırsızlıkların en az 14 kaza ve sekiz ölümle sonuçlanmasının ardından olaya dahil oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.