Hyundai yengeç yürüyüşünü elektrikli otomobillere getiriyor

CES 2018'de tanıtıldıktan tam beş yıl sonra, Hyundai'nin e-Corner teknolojisi artık gerçekleşmeye daha yakın. En son CES 2021'de görülen sistem, geçen haftaki fuarda tekrardan görücüye çıktı.

Hyundai yengeç yürüyüşünü elektrikli otomobillere getiriyor

Hyundai'nin paylaştığı videodan da görebileceğiniz gibi, modül, Hummer EV'nin "CrabWalk" işlevine çok benzer şekilde, bir arabanın tekerleklerinin geleneksel süspansiyon sistemine sahip bir araçta yapamayacakları şekillerde dönmesini sağlıyor.

Bu tekerler diğer araçlarda yapamadığınız manevraları yapmanıza olanak sağlar. Örneğin paralel park etme, tekerlekleri 90 derece döndürmek ve arabayı yatay olarak sürmek kadar kolaylaşır. Daha az pratik ama bir o kadar da havalı olan e-Corner, arabaların çapraz olarak hareket etmesini ve yerinde dönmesini de sağlıyor. Bir pivot dönüşü çıkarmak bile mümkün.

Hyundai yengeç yürüyüşünü elektrikli otomobillere getiriyor - Resim : 1

Hyundai yengeç yürüyüşünü elektrikli otomobillere getiriyor

Ancak bu yeniliğin hemen piyasaya sürülmesini beklemeyin. e-Corner modüllerinin seri üretim araçlarda kullanılmaya başlanması muhtemelen birkaç yıl daha alacak. 2021'de Hyundai Mobis, teknolojiyi 2025'te kullanıma sunmaya başlamayı planladıklarını söylemişti.

Bununla birlikte, departman sadece Hyundai için değil, diğer şirketler için de bazı parçaları ürettiğinden, ileriki bir zamanda diğer otomobil üreticilerinin de bu teknolojiyi arabalarına dahil ettiğini görmek şaşırtıcı olmaz.