Hyundai'dan riskli karar! Artık sadece elektrikli otomobil satacak!

Otomobil dünyasının önemli isimlerinden Hyundai, daha önce benzeri görülmemiş bir karara imza attı.

Hyundai'dan riskli karar! Artık sadece elektrikli otomobil satacak!

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, dünyanın en önemli araç üreticilerinden biri konumunda. Ülkemizde de oldukça önemli bir pazar payına sahip olan Güney Koreli şirket için Norveç farklı bir anlama geliyor. Bugüne kadar genellikle önemli stratejik kararlarını ilk uyguladığı ülkelerden biri olan Norveç’i fazlasıyla önemseyen Hyundai, elektrikli otomobil serüvenine ilişkin en önemli adımı da yine ilk defa Norveç’te attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Hyundai artık Norveç’te yalnızca %100 elektrik ile çalışan araç satışı gerçekleştirecek. Bunun anlamı bundan sonra Güney Koreli otomotiv devi bu ülke sınırları içerisinde içten yanmalı motora sahip hiçbir aracını satmayacak.

Hyundai'dan riskli karar! Artık sadece elektrikli otomobil satacak!

Tabi burada akıllara acaba söz konusu karar hibrit otomobilleri de kapsıyor mu sorusu geliyor. Yanıt ise oldukça net evet kapsıyor yani Hyundai bu ülkede hibrit araç da satmayacak.

Aslına bakarsak, Güney Koreli otomotiv devi 2020 yılında bu ülkedeki içten yanmalı araç satışını bitirmiş ve yalnızca hibrit modeller ile %100 elektrikli otomobil üretimine yönelmişti. İşte bugün açıklanan yeni karar sonrası artık hibrit model satışına da son verilmiş oldu.

Hyundai bu kararı vererek dünya genelinde de bir ilke imza atarken, Alman otomotiv devi Volkswagen de 2024 yılından itibaren Norveç’teki tüm otomobil satışlarını tamamen elektrikli modellere çevirecek.