Otomobil

İETTnin güneş enerjili ilk otobüsü seferine başladı!

İETT, güneş panelleriyle ihtiyaç duyduğu elektriği karşılayan ilk otobüsünü tanıttı.

İETTnin güneş enerjili ilk otobüsü seferine başladı!

Türkiye yenilenebilir enerji alanında çalışmalarını sürdürmeye devam ederken bu yönde bir adımda İETT'den geldi. Güneş enerjisi kullanan otobüs, İETT'nin Topkapı Garajı'nda düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı. 

İETT'de görevli Çevre Mühendisi Fatmanur Yılmaz, proje hakkında yaptığı açıklamada Türkiye'de ilk kez güneş panelli bir toplu taşıma aracı geliştirdiklerini söyledi. Yılmaz, "Amacımız yenilenebilir, çevreci ve alternatif yakıtların kullanılabileceğini göstermek ve küresel ısınmaya neden olan zararlı gazların salınımını azaltmak" diye konuştu. 

1440273944_img20150822230241.jpg

Güneş panellerinden elde edilen elektrik sayesinde otobüslerin akü ve elektrik sistemlerine bağlı maliyetlerde tasarruf sağlanacağını vurgulayan Yılmaz, pilot olarak üretilen aracın sefere çıkarılacağını kaydetti.

Yılmaz, projeden verim elde edilmesi halinde gelecekte İETT'nin diğer araçlarında da uygulanacağını belirtti. Basın toplantısının ardından güneş panelli ilk otobüs Eminönü hattında sefere çıktı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.