İkinci el araç alırken en sık karşılaşılan 10 riskli durum ve çözümü - Page 1

Yılda 1 milyon ikinci el aracın el değiştirdiğini düşünecek olursak bu süreç için konuşulması, dikkat edilmesi gereken 10 maddelik riskli durum ve çözümü mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz..

İkinci el araç alırken en sık karşılaşılan 10 riskli durum ve çözümü - Page 2

1-) RİSK: Araçların geçmiş hasar kayıtlarının tespiti nasıl olur?

ÇÖZÜM: 2003 yılından itibaren trafik kaza tespit tutanağı tutulan araçlar, yetkili serviste Kasko/Trafik tarafından takip altında işlem gören araçların hasar geçmişleri, trafik sigorta gözetim merkezi (SBM-5664) tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Fakat, Polis ve Jandarma tarafından işlenen kaza kayıtları bu sorgulama sistemine dahil tutulmamıştır. ÖRN: Yaralanmalı ya da ağır hasarlı bir kaza sonucu polis ya da jandarma tarafından tutulan tutanaklar doğrultusunda Sigorta gözetim merkezi (SBM-5664)(Bkz: sbm.org .tr) kaza anında tutulan kayıtlara erişememektedir. DİKKAT: Bu durumda hasar kaydı görünmediği için PERT (Ağır Hasar) ya da hasar kaydı işlenmez.

.

İkinci el araç alırken en sık karşılaşılan 10 riskli durum ve çözümü - Page 3

2-) RİSK: Pert (Ağır Hasarlı) kayıtlı araçların tespiti nasıl olur?

ÇÖZÜM: Pert (Ağır hasar sorgulama) araçların sorgulaması oldukça önemli bir süreç gerektirir. İlk aşama olarak daha önce çalıştığınız Sigorta/Kasko şirketi ile iletişime geçilerek Plaka/Şase ve mutlaka motor numarası ile sorgulama talebinde bulunabilirsiniz. ikinci kontrol aşaması ise, ruhsat üzerinde bulunan aracın trafiğe çıkış tarihi, plaka değişikliği, sigorta/kasko'sunda uzun süre ara verilip verilmediği, iptallerine kadar detaylı olarak incelenmesidir. DİKKAT: Hasar kayıtsız Pert araçların sadece plakası satılabiliyor. Bu durumda piyasadaki kazalı araçlar ile değiştirilme (change) edilme ihtimali olabilir. Aracın mutlaka noter kayıtları, servis kayıtları ile ruhsat bilgilerini alıp motor üzerinde yazan bilgilerle karşılaştırma yapmak gerekiyor.

.

İkinci el araç alırken en sık karşılaşılan 10 riskli durum ve çözümü - Page 4

3-) RİSK: Aracın Orijinal KM Kontrolleri nasıl anlaşılır ?

ÇÖZÜM: Aracın geçmiş km bilgilerini muayene giriş tarihlerinden, servis kayıtlarından resmi olarak ilk incelemeler yapılabilir. Genel olarak yaşanan en büyük sıkıntılar 3 yaşını doldurmamış araçların muayene hiç girmemiş olmalarıdır. Bu durumda ilk yine servis kayıtlarının sorgulanması yoludur. Araç özel serviste bakımı yapılmışsa detaylı olarak ekspertizde inceleme yapılmalıdır. Km düşürülmesi, sıfırlanması anlamına gelmemektedir. 10bin km, 3bin km gibi ufak değişiklik yapılmasına bile imkan sunuluyor. Bu durumda eğer ki araç dijital donanımlı bir modelse şanzıman beyni, motor beyni, abs/esp vb. donanımlardan dolayı hata kaydını km ile kaydedebilir. Detaylı inceleme sonrasında bu bilgilere ulaşmak mümkün olabilse de bu bilgilerinde sıfırlanması ne yazık ki mümkündür. Fakat tek tek sorgu yapılmasında fayda vardır. DİKKAT: Aracın km' si düşürülmesi ile beraber aracın motor, iç ve alt kısımlar komple detaylı olarak yıkanabilir. Bu durumda aracın yağ yakmasını, motor alt kaçaklarını anlaşılması zor ve düşürülmüş km' lerin tespitini yapmanız güç olacaktır. Bu durumda mutlaka motoru yeni yıkanmış bir araç alırken çok dikkat edilmelidir.

.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.