İkinci el araç fiyatlarında büyük düşüş! İşte nedeni... - Page 1

ÖTV indirimi beklentisi ikinci el araç piyasasında durgunluğa neden oldu. Son 10 günde ikinci el fiyatları yüzde 5 civarında geriledi.

İkinci el araç fiyatlarında büyük düşüş! İşte nedeni... - Page 2

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Bayram öncesinde ikinci el araç satışlarında artış bekleniyordu. Fakat bu gerçekleşmedi. Hatta o dönemden başlayarak bugüne kadar da ikinci elde yavaşlama söz konusu. Bununla birlikte araç fiyatlarında gerileme var. Son 10 gündür yüzde 5 civarında ikinci el fiyatları geriledi. Burada en önemli noktalardan biri satıcıların ellerinde yüksek maliyetli ikinci el araç var. Buna dayanabilen satıcılar var. Dayanamayan satıcılar var. Dolayısıyla fiyatları geri çekiyorlar” diyor.

İkinci el araç fiyatlarında büyük düşüş! İşte nedeni... - Page 3

Enflasyon, Faiz ve Kur Üçgeni
Ekonomist'in haberine göre, sektörün enflasyon, faiz ve kur üçgeninde sıkıştığına dikkat çeken Yalçın, “İkinci el araç fiyatlarını bunlar da etkiliyor. Çünkü sıfır kilometre aracı artık yatırım olarak alıyor insanlar. Şu anda en ucuz otomobil 331 bin 500 TL sıfır kilometre araçta. Bu üçgende enflasyonun düşmesi lazım. Döviz kurunun yükselmemesi ve düşmesi lazım. 

İkinci el araç fiyatlarında büyük düşüş! İşte nedeni... - Page 4

Faizin de ulaşılabilir bir alana çekilmesi lazım. Bu üç kalem hem sıfır hem de ikinci el araç satışlarını olumsuz yönde etkiliyor. Buna bir de insanların alım gücünün düşmesini eklemek lazım” diyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.