İkinci el araç ilanında iki sıfır atanlara 300 bin TL ceza!

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan son kararın ardından pek çok kişi ilanı yazarken iki sıfır atmaya başladı. Ancak buna cevap gecikmedi.

İkinci el araç ilanında iki sıfır atanlara 300 bin TL ceza!

Bildiğiniz gibi ikinci el otomobil piyasası ülkemizde cep yakıyor. Bunun temel sebebi ise sıfır otomobil bulma konusunda tüketicilerin çeşitli sorunlar yaşaması. Tedarik zincirinde yaşanan sorunlar ve artan maliyetlerin ardından Türkiye’de sıfır otomobil sahibi olmak günden güne zorlanırken, ikinci el otomobillerin bayi liste fiyatının çok çok üzerinde satıldığı görülüyor. Bunun nedeni, demin de ifade ettiğimiz gibi sıfır araç kıtlığı.

İkinci el araç ilanında iki sıfır atanlara 300 bin TL ceza!

Bu konuda yaşanan mağduriyetleri önlemek ve piyasayı dengelemek isteyen hükümet kanadı ise harekete geçti. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, artık ikinci el otomobiller yetkili bayilerin belirlediği güncel liste fiyatından daha fazlaya satılamayacak. Resmi Gazete’de de yayınlanan karar sonrasında ise pek çok kişi, ilanlarını güncellemek zorunda kaldı.

Ancak çoğu kişi bu kararın da arkasından dolaşarak araçlarını yine liste fiyatının çok çok üzerinden satışa koydu. Belirlenen taktik ise, fiyattan iki sıfır atmak ve ilanı bu şekilde yayınlamaktı. Gelen şikayetler ve bu durumun kamuoyunda ses getirmesi üzerine Ticaret Bakanlığı yeni bir duyuru daha yaptı. Buna göre, ilanlarını iki sıfır silerek yayınlayan kişilere 300.000 TL’ye varan cezaların verileceği ifade edildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Kamuoyunun malumları olduğu üzere, 06.07.2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilerek, ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir. Bu düzenlemeye aykırı her bir ilan, Bakanlığımızca ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilecek ve bu ilanları verenler hakkında ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilecektir. Ancak, düzenlemenin yayımlanmasıyla birlikte, ilan sitelerinde taşıt ilan fiyatlarının sıfır atılarak girildiği veyahut güncellendiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bu nitelikteki ilanlara ilişkin sosyal medyada yer alan haberler Bakanlığımıza ulaşmaktadır. Söz konusu düzenlemeyi dolanmak amacıyla hem tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı hem de gerçeklik taşımayan bu nitelikteki ilanlar da söz konusu ilan kısıtlaması kapsamında değerlendirilecek ve bu ilanları verenler hakkında Bakanlığımızca idari para cezası uygulanabilecektir. Bu kapsamda, Bakanlığımızca, ilan platformlarıyla görüşmeler yapılmış ve ilan girişlerinde üyelerinin bu kısıtlama kapsamında uyarılması ile bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması konusunda uyarılarda bulunulmuştur. Bakanlığımızca otomotiv sektöründe gerçekleşen stokçuluk eylemleri ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele kapsamında, tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaları ortadan kaldırmak adına her türlü ilave tedbirin alınmasına devam edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”