Otomobil

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Peki şimdi ne olacak?

Sıfır araç satışına ilişkin 6 ay ve 6 bin kilometre sınırları getiren Ticaret Bakanlığı’nın bu kurala uymayanlara çok yüksek tutarlarda cezalar kesmek için harekete geçtiği öğrenildi.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Peki şimdi ne olacak?

Sıfır otomobil fiyatlarının alıp başını gitmesinin ardından, bu durumun doğal bir sonucu olarak ikinci el araç fiyatlarının da epey yükseldiğini görmüştük. Vatandaşın araç alma hayali dahi kuramaz olması üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, bundan sonra şirketlerin ve galerilerin piyasadan topladıkları sıfır araçları fahiş fiyatlarla satarak haksız kazanç elde etmelerinin önüne geçmek amacıyla yeni bir düzenleme yapmıştı.

Kamuoyunda 6 ay + 6 bin km olarak bilinen bu yeni düzenlemeye göre şirketler ile galeriler, bayilerden satın aldıkları sıfır araçları hem 6 ay geçmeden hem de araç 6 bin km’yi aşmadan satamayacak, bu kurala uyulmaması halinde ise 8.000-TL’den başlayan cezalarla muhatap olacaklardı.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Peki şimdi ne olacak?

Bununla birlikte yasağın 15 Eylül’de devreye girmesine rağmen, ilan sitelerinde araçların 6.001 km bilgisi girilerek satışa devam edildiği görüldü. Yani anlayacağınız şirketlerin ve galerin büyük bir kısmı bu yasağı çok fazla dikkate almadı. İşte bu durum üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı ilgili ilanları takibe alırken, Meclisin açılmasıyla birlikte yetki talebinde bulunarak söz konusu firmalara ceza kesmeye başlayacağı öğrenildi. Kanuni sınırlar çerçevesinde kesilecek olan cezaların, tek bir firma için 300.000-TL’ye kadar çıkabileceği öğrenilirken, böyle bir hamlenin gerçekten yapılması durumunda söz konusu ilanların bıçak gibi kesileceği düşünülüyor.

Yorumlar
Karslı
Yav zaten bizim millet menfaati haram olsun adam 2008 daccayla 180 istiyor yeni aracı için sermaye arıyor vicdan merhamet Allah korkusu kalmamış
Cevapla
İsimsiz biri
Burada önemli olan önce insanların açgözlü olmaktan vazgeçmesi. 2.el araçlarda bence satışı bedavaya verilmesi gereken tofaslara bile 100.000 TL ye yakın isteyenlerden başlanmalı. Dünyanın neresinde görülmüş araç aldıktan sonra fiyatının arttığı. Mesela 2015 model bir aracı o zaman belki 60-70.000 TL alındığında bu zamana kadar o aracın fiyatının 30-40.000 TL ye düşmesi gerekirken bizde 200-300.000 isteniyor. Hükümet önce buna çözüm bulmalı. Serbest piyasa diye de insanları parayı ağaçtan topluyor sanmak çok garip. Kimse parayı sanıldığı gibi ağaçtan toplamıyor. Eskiden insanlar emekli olunca ev araba alırdı. Şimdi arabanın kapısı ve evin kapısını belki alıyor.
Cevapla
Mahmut
Bencede 300 ve daha fazla olmadı gerekiyor 8 000 TL devede kulak gibi kalır adam gerekirse satacağı arabanın üzerine 8000 daha koyar yine satar cezaların cayrici olması gerekiyor 300 bin çok iyi bir rakam
Cevapla
Ramiz
Fiyatlar daha çok artacak. Sıfır araçlar bayilerden talebe karşılık verilmediği sürece fiyat artışlarının önüne geçemezsiniz . 6000 km reyi anladık da 6ay ne oluyor 6000 km re deseniz daha doğru olur .6 ayı geçmiş araçlar 2019 .2020 araçlar var onlar da 6000 km re olmak zorunda saçma sapan uygulama .millet 200 liralık arabayı 500 e aldıktan sonra yasa çıksa ne çıkmasa ne .
Cevapla
Serkut
Kesinlikle geç bile kalındı model ne olursa olsun cezası 300 bin lira yap.,1 yıl satılamaz koy..... Bak o zaman neler oluyor....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.