İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Peki şimdi ne olacak?

Sıfır araç satışına ilişkin 6 ay ve 6 bin kilometre sınırları getiren Ticaret Bakanlığı’nın bu kurala uymayanlara çok yüksek tutarlarda cezalar kesmek için harekete geçtiği öğrenildi.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Peki şimdi ne olacak?

Sıfır otomobil fiyatlarının alıp başını gitmesinin ardından, bu durumun doğal bir sonucu olarak ikinci el araç fiyatlarının da epey yükseldiğini görmüştük. Vatandaşın araç alma hayali dahi kuramaz olması üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, bundan sonra şirketlerin ve galerilerin piyasadan topladıkları sıfır araçları fahiş fiyatlarla satarak haksız kazanç elde etmelerinin önüne geçmek amacıyla yeni bir düzenleme yapmıştı.

Kamuoyunda 6 ay + 6 bin km olarak bilinen bu yeni düzenlemeye göre şirketler ile galeriler, bayilerden satın aldıkları sıfır araçları hem 6 ay geçmeden hem de araç 6 bin km’yi aşmadan satamayacak, bu kurala uyulmaması halinde ise 8.000-TL’den başlayan cezalarla muhatap olacaklardı.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme! Peki şimdi ne olacak?

Bununla birlikte yasağın 15 Eylül’de devreye girmesine rağmen, ilan sitelerinde araçların 6.001 km bilgisi girilerek satışa devam edildiği görüldü. Yani anlayacağınız şirketlerin ve galerin büyük bir kısmı bu yasağı çok fazla dikkate almadı. İşte bu durum üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı ilgili ilanları takibe alırken, Meclisin açılmasıyla birlikte yetki talebinde bulunarak söz konusu firmalara ceza kesmeye başlayacağı öğrenildi. Kanuni sınırlar çerçevesinde kesilecek olan cezaların, tek bir firma için 300.000-TL’ye kadar çıkabileceği öğrenilirken, böyle bir hamlenin gerçekten yapılması durumunda söz konusu ilanların bıçak gibi kesileceği düşünülüyor.