İkinci el otomobil fiyatları çakılıyor! Yeni yasa herşeyi değiştirdi! - Page 1

Son yıllarda ikinci el otomobil fiyatları ön görülemez şekilde artış gösterdi. Elbette bu bir arz – talep meselesi fakat sıfırı 600 bin TL olan bir otomobilin 3 yaşında versiyonuna da 700 bin TL ödemek kimsenin işine gelmiyor. Lakin bu durum son buluyor.

İkinci el otomobil fiyatları çakılıyor! Yeni yasa herşeyi değiştirdi! - Page 2

Hali hazırda ülkemizde otomobil fiyatlarında büyük bir adaletsizlik söz konusu. Bunu şu basit örnekle açıklamamız mümkün. Şu anda Fiat’ın resmi sitesinde en ucuz sıfır Egea 450 bin TL civarında bir fiyattan satılıyor. Aynı otomobilin ikinci el sitelerindeki fiyatı ise 620 bin TL.

İkinci el otomobil fiyatları çakılıyor! Yeni yasa herşeyi değiştirdi! - Page 3

Bu durumun temel nedeni ise Fiat’tan otomobil almak istediğinizde size 1 sene sonrasına gün vermeleri. Elbette içeride tanıdığınız varsa ya da farklı yöntemler devreye sokarsanız bu süre düşecektir. Fakat son 2 düzenleme ile birlikte bu durum değişiyor.

İkinci el otomobil fiyatları çakılıyor! Yeni yasa herşeyi değiştirdi! - Page 4

Artan ikinci el fiyatlarıyla birlikte iki farklı düzenleme yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeler etkisini hemen göstermeye başladı. Özellikle sıfır otomobillerin ikinci el ilanlarında gözle görülür düşüşler yaşanmaya başladı. Peki bu düzenlemeler tam olarak neleri kapsıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.