İkinci el otomobil fiyatlarına yeni düzenleme! Yarı yarıya düşecek! - Page 1

Türkiye’de ikinci el otomobil fiyatları sıfırını geçmiş durumda. İşin ilginç yanı ise ikinci el olarak satılan tonla sıfır otomobil olması. Elbette bu otomobiller de liste fiyatlarının çok yukarısına satılıyor. Örneğin sıfır Fiat Egea fiyatı 450 bin TL seviyelerinde olmasına karşın aynı donanıma sahip araç ikinci el olarak 600 bin TL’ye satılıyor. Fakat bu durum yakında değişecek.

İkinci el otomobil fiyatlarına yeni düzenleme! Yarı yarıya düşecek! - Page 2

2020 yılında başlayan stok sıkıntıları büyük ölçüde giderildi. Fakat 2020 yılında sıfır otomobillerin ikinci el olarak satılmaya başlaması, yeni bir Pazar oluşturdu. Dolayısıyla artık bayilerde getirdikleri otomobilleri kendi ikinci el mağazalarında ya da galerilerde liste fiyatının 200300 bin TL üzerine satmaya başladılar.

İkinci el otomobil fiyatlarına yeni düzenleme! Yarı yarıya düşecek! - Page 3

Dolayısıyla bu sistemin, stokla ya da başka bir olumsuzlukla alakası yok. Bu ülkeye 1 milyon otomobil de gelse, yine otomobil fiyatları şişkin bir şekilde devam eder. Tabi ki yeni düzenleme bu durumu tamamen tersine çevirecek.

İkinci el otomobil fiyatlarına yeni düzenleme! Yarı yarıya düşecek! - Page 4

Artık dünyada bayi sistemi rafa kaldırılıyor. Pek çok otomobil sitesi internetten online satışa geçmiş durumda. Türkiye’de de bunun tohumları atıldı. Nitekim 2024 yılı ile birlikte pazarda yer alan üreticilerin yarısından fazlasının online satışa geçmesi bekleniyor. Peki bu düzenleme ile fiyatlar nasıl değişecek?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.