Otomobil

İşte yeni ÖTV sonrası sıfır otomobil fiyatları

ÖTV oranlarında yapılan değişiklik özellikle ithal araçların fiyatlarının artmasına yol açtı. İşte bazı otomobillerin yeni fiyatı.

İşte yeni ÖTV sonrası sıfır otomobil fiyatları - Page 1

Resmi Gazete'de yayımlanan ve 30 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni ÖTV düzenlemeleri otomobil sektörünü karıştırdı. Özellikle ithal araçlardaki vergi oranlarının değiştiği yeni düzenleme fiyatlara anında yansıdı. Yeni alınan kararla uzun süredir güncellenmeyen ÖTV dilimleri güncellendi. Karara göre en düşük yüzde 45 ÖTV dilimi sınırı 85.000 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 50 ÖTV diliminin üst sınırı ise 130.000 TL oldu. Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen, ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60'tan yüzde 80'e çıkarıldı.

Motor silindir hacmi 2000 cc'yi geçen ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı yüzde 100'den yüzde 130'a, diğerleri için de yüzde 110'dan yüzde 150'ye yükseltildi.

Elbette atılan bu adım özellikle Türkiye'de üretilmeyen araçların fiyatlarına da hemen yansıdı. Bizde fiyatları değişen araçları sizler için listeledik. Her marka fiyat güncellemesi yapmadığı ya da sitesindeki sıfır otomobil fiyatlarını kaldırdığı için bütün listemizde her marka ve model otomobil bulunmuyor. Öte yandan Türkiye'de üretilen bazı otomobillerin fiyatı ise yapılan yeni düzenleme ile yüzde 5'e varan oranlarda düştü.

İthal otomobillerde ise zam oranı 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişti.  

İşte yeni ÖTV düzenlemesi ile beraber değişen sıfır otomobil fiyatları.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.