Otomobil

Jeep'den sonra bu kez Tesla Model S hacklendi!

Hacker'lar Jeep'ten sonra bu kez elektrikli otomobil devi Tesla'nın Tesla Model S'ini seçti.

Jeep'den sonra bu kez Tesla Model S hacklendi!

Geçtiğimiz günlerde sizlere siber güvenlik firması Lookout ve Cloudflare'in başındaki iki ismin dahil olduğu Jeep'e uzaktan bağlantı sağlamak yoluyla aracın kontrolünü ele geçirmesi ile ilgili bir haber sunmuştuk. Şimdi de Jeep'ten sonra hackerların son hedefi Tesla Model S oldu.

Los Angeles Times'ın haberine göre Tesla'ya otomobillerinde güvenlik açığının bulunup bulunamayacağı yönünde bir teklif sunan ve bu teklife olumlu cevap alan Lookout ve Cloudflare şirketlerinin ekibi deney için Tesla'nın en gözde elektrikli araçlarından olan Tesla Model S'i seçmiş.

1438888132_img20150806220608.jpg

Tesla'nın izni ve bilgisi dahilinde yapılan deneyde hackerlarımız Tesla Model S'in sistemine erişmeyi başarmışlar. Buldukları açık sayesinde deneyde saatte 10 km'den daha düşük bir hızda hareket eden Tesla Model S'e bağlanan hacker'lar, otomobilin motoruda dahil olmam üzere araç içindeki tüm sistemi sürücünün müdahalesi olmadan kapatmayı başarmışlar. Tesla Model S'i  hacklemeyi başaran güvenlik uzmanları yaptıkları açıklamada, hack'lenme esnasında aracın içindeki tüm ekran ve müzik sistemlerinin durduğunu, otomobilin de yalpaladıktan bir süre sonra stop etttiğini bildirdiler.

1438888145_img20150806220631.jpg

Yukarıda da belirtttiğim gibi Tesla'nın bilgisi ve izni dahilinde yapılan deneyden sonra güvenlik açığının olduğunu farkeden Tesla, araçlarda kullandığı sistemi için yeni bir güncelleme yayınladı. Tesla'dan yapılan açıklamada açığın kapatılmasına yönelik sunulan güncellemenin bugün tüm Tesla modelleri için yayınlandığı bildirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.