Otomobil

Kia’dan empati kuran otomobil!

Kia’dan yolcuyla empati kurabilen sürücüsüz otomobil konsepti. İşte detaylar!

Kia’dan empati kuran otomobil!

CES 2019 kapsamında Kia, en yeni otomobil konseptlerini ziyarete gelen kullanıcılara sunuyor. Bunlardan kuşkusuz en ilginci ise empati kurabilen otonom araç. Daha çok bir taksi tasarımına sahip olan bu otonom araç, Kia'nın mühendislerinin geliştirdiği R.E.A.D işletim sisteminden gücünü alıyor.

Bu yapay zeka tabanlı işletim sistemi, yolcuların yüz ifadeleri, kalp atışı gibi duyular üzerinden kabin içini kişiselleştirebiliyor. Peki bu duyusal tarama ne işe yarıyor? 

Bu tarama sonucunda yolcunun anlık durumuna göre masaj, müzik ve ortam ışığı ayarlamaları gibi oldukça ilginç özellikler sunuyor bizlere araç. Toplamda üç farklı modeli bulunan bu araç, tüm bu özellikleri 3D kamera sayesinde yapıyor. 

Kia’dan empati kuran otomobil!

V-Touch özelliği de sunan otonom araçlar, sesli komutlar ile manuel düzenlemeye de izin veriyor. SEED Car olarak isimlendirilmiş bu araçların oldukça ilginç bir tasarıma sahip olduğunu da belirtmeden geçmek istemem.

Aracın henüz ne zaman piyasaya sunulacağı veya bu konsept ile ilgili olarak ne gibi planları olduğunu Kia yetkilileri açıklamamış durumda. Bakalım CES 2019 kapsamında bizleri daha ne gibi ilginç ürünler bekliyor olacak?

Teknolojioku olarak yerinde takip edip en yeni teknoloji haberlerini sizlere aktaracağımız CES 2019 ile ilgili merak ettiğiniz her şey özel sayfalarımızda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.