Otomobil

Kredi kartı ile otomobil satın almak artık hayal değil!

Otomotivde yapılan taksit düzenlemesi ile araç satın alırken kredi kartınızı kullanabileceksiniz. İşte taksitle otomobil almanın detayları.


Türkiye'de pandemi döneminde üretimin durması ile otomobil fiyatlarının bir anda artması yeni düzenlemelerin önünü açmıştı. Otomobil sahibi olmak isteyenler için bugün müjdeli haber geldi. Otomobil satın alırken artık kredi kartınızı kullanabileceksiniz. Peki, bu nasıl olacak? Otomobil de taksit sayısı neye göre belirlendi? Gelin detaylara bir göz atalım.

Taksit ile otomobil almak artık hayal değil

Yapılan yeni düzenleme ile bugün 6 Ağustos 2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B maddesinin birinci fıkrasına “taksitli mal ve hizmet satışlarında” ibaresinden önce gelmek üzere “konut satışı haricindeki” ibaresi eklendi.

Bu ibare ile birlikte otomobillerde taksit yapılmasının önü açıldı. Yani otomobil satın alırken kredi çekmenize gerek kalmayabilir. Ancak bunun bazı şartları var. Örneğin 1 milyon TL'lik otomobil alıp 120 ay taksit yapamayacaksınız.

Yapılan açıklamalara göre; 120 bin TL ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay120 bin ile 300 bin TL arası olan taşıt satışlarında 48 ay300 bin ile 750 bin TL arası olan taşıt satışlarında 36 ay ve 750 bin TL üzerinde olan taşıt satışlarında 24 ay taksit yapılacak.

Otomobil taksit

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği'nde yapılan bu değişiklik vatandaşı rahatlatacak gibi görünüyor. Ancak otomobil satanlar vade farkı diye fiyatları yine şişirebilir. Bu yüzden şimdilik olumu konuşmak için erken görünüyor.

Vade farkı olayı devreye girerse 120 bin TL'lik araba taksitle 150 bin TL'ye gelebilir. Bu da kredi çekmek ile aynı hesaba gelir. Umarız bu kötü senaryo gerçekleşmez ve peşin fiyatına taksit imkanı sunulur.

Yorumlar
X.
120 bine araba mı var?
Cevapla
46
Telefon almak ta hayal olmasın artık yeter yav sıkıldık artık
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.