2023 Lexus RZ, ABD'deki ilk tamamen elektrikli Lexus modeli olarak sahneye çıkıyor, ancak aktarma organları dışında çok tartışılacak bir unsuru yok. Lexus, RZ 450e'yi Tesla Model S ve Model X'te kullanılana benzer bir uzay aracı direksiyon sistemi ile birlikte gönderecek. Tesla'nın bu direksiyonu eleştirilerle karşılaşmış olsa da Lexus, yeni yönlendirmeli sisteminin daha üstün olduğu konusunda kararlı.

Bunun nedeni, direksiyonla yönlendirme sisteminin hıza bağlı olarak oranları değiştirebilmesidir, bu nedenle sürücülerin düşük hızlarda elden ele manevralar yapması gerekmiyor.

Tesla ile karşılaştırıldığında, Elon Musk'ın araçlarındaki direksiyon ile Lexus'un direksiyonu geleneksel direksiyon oranını koruyor. Lexus'un adlandırma şeması bile farklı, çünkü direksiyon ünitesinin güzel bir adı var. Aslında, Lexus'un seçtiği isim çok komik.

Avrupa'da Lexus, direksiyon sistemini "One Motion Grip" veya "OMG" kısaltmasıyla adlandıracak. Bu adlandırma, GMC'nin Watts To Freedom (WTF) ve Chevrolet'in Wide Open Watts (WOW) ile aynı seviyede. Belki de "OMG, ismi Tesla diresiyonundan çok daha iyi" Lexus'un böyle bir espri anlayışı yapabileceğini kim bilebilirdi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.