Maserati lüks işini abarttı, işte milyon dolarlık elektrikli

Maserati'nin yeni elektrikli lüks modeli GranCabrio Folgore, göz alıcı tasarımı ve üstün performansı ile otomobil severlerin ilgisini çekmeye hazır.

Maserati lüks işini abarttı, işte milyon dolarlık elektrikli

Markanın çevre dostu araç serisine katılan bu yeni model, açılabilir tavanıyla hem stil hem de sürdürülebilirlik vaadini bir arada sunuyor. GranCabrio Folgore, sürücülerine elektrikli otomobil deneyimini lüks ve konforla birleştirerek sunmayı hedefliyor.

Maserati, elektrifikasyon yolculuğunda önemli bir adım daha attı ve GranCabrio Folgore modelini piyasaya sürdü. Bu elektrikli dönüştürülebilir model, etkileyici tasarımı ve performans rakamlarıyla otomobil tutkunlarını kendine hayran bırakıyor. İtalyan otomobil üreticisinin gelenek ve yenilikleri bir arada sunma taahhüdünün bir göstergesi olan GranCabrio Folgore, kısa süre önce tanıtılan GranTurismo Folgore coupé'den genlerini alıyor. "Folgore", İtalyanca'da "yıldırım" anlamına geliyor ve kaputun altındaki gücün doğasına işaret ediyor; bu durumda, zeminin altında yer alıyor. Üç motorlu benzersiz bir düzenekle donatılan bu İtalyan atı, maksimum güç modunda inanılmaz 818 beygir güç ve 1.350 Nm tork salıveriyor. Bu yumuşak tavanlı araç, 0'dan 100 km/s hıza sadece 2,8 saniyede ulaşıyor!

93kWh'lık batarya paketi (kullanılabilir kapasite 83 kWh), doğru ağırlık dağılımını sağlamak ve şık bir profil korumak için "T-kemik" düzeninde stratejik olarak yerleştirilmiş. 800 volt mimarisiyle GranCabrio Folgore, 270kW'a kadar hızlı şarj imkanı sunuyor. Bu da teorik olarak, yeterince hızlı bir şarj istasyonuna bağlandığınızda her 5 dakikada yaklaşık 100 km menzil ekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Maserati lüks işini abarttı, işte milyon dolarlık elektrikli

Benzin tutkunları klasik V6'nın gürültüsünü özleyebilir, ancak elektrikli dönüştürülebilir model tamamen sessiz değil. Maserati mühendisleri, benzinli motorlarının imza notalarını yakalayarak, elektrik motorlarının senfonisine işlemek için ekstra mesai yaptılar. Sonuç, basın materyallerinde belirtildiği gibi, premium bir ses sistemi tarafından zenginleştirilmiş, ince ve geleceğe yönelik bir mırıltı olarak tanımlanıyor.

GranCabrio Folgore, yakıtla çalışan kardeşi gibi geri çekilebilir bir tavana sahip. Ancak elektrikli yüreğine ince göndermeler var: benzersiz bir bakır esintili boyası ve V6 versiyonunda bulacağınız yatay çıtalı tasarıma zıt bir ön ızgara bulunuyor.

İç mekanda, GranCabrio Folgore, deri kaplamaların yanı sıra, lazerle işlenmiş naylon kumaşlar gibi geri dönüştürülmüş malzemeleri barındırıyor.

Maserati, Ferrari ve Lamborghini gibi diğer eski rakipler henüz elektrifikasyonla flört ederken, tüm elektrikli bir araç yelpazesi ile içten yanmalı motorlu modellerine rakip olmaya hazır. Bu bir kumar, özellikle lüks EV rekabetinin arttığı bir dönemde – özellikle Nio ve YangWang gibi Çinli otomobil üreticilerinden. Ancak kalp atışlarını hızlandıran performansı ve zamansız İtalyan tarzıyla GranCabrio Folgore, başarılı olma şansına sahip.