Otomobil

Mercedes-Benz kendi otomobil işletim sistemini kuruyor

Mercedes-Benz, yeni nesil elektrikli araçlarına güç sağlamak için yeni bir kurum içi işletim sistemi geliştiriyor.

Mercedes-Benz kendi otomobil işletim sistemini kuruyor

Bugün Kaliforniya'da düzenlenen bir etkinlikte duyurulan Mercedes-Benz İşletim Sisteminin kısaltması olan MB.OS'nin güvenlik, otonom sürüş ve navigasyonda iyileştirmeler sağlayacağı söylendi.         

Otomobil üreticisi, yeni yazılımı oluşturmak için NVIDIA, Luminar ve Google dahil olmak üzere birkaç ortakla birlikte çalışacak. Mercedes, şirketin yazılımı, verileri ve yapay zeka uzmanlığı için NVIDIA'ya güvenecek. GPU üreticisinin Orin yonga seti, Mercedes'in yakında gelmesi beklenen Mercedes Modüler Mimari (MMA) platformuna dayalı olarak ürettiği ilk nesil elektrikli arabalara da güç verecek. Otomobil üreticisi, ilk MMA EV'nin on yılın ortasına kadar gelmesini bekliyor.

Luminar ve Google'a gelince, ilki Mercedes'e LiDAR teknolojisini sağlarken, ikincisi Google Haritalar'ın özelliklerini içeren bir navigasyon deneyimi oluşturmak için şirketle birlikte çalışacak. Bu arada Mercedes, şirketin "Yer Ayrıntıları" verilerini MBUX bilgi-eğlence sisteminin en son sürümüne sahip tüm arabalara getirmek için Google ile ortaklık yapıyor.

Mercedes-Benz kendi otomobil işletim sistemini kuruyor

Entegrasyon yerel bir işletmeyi aramak, ne zaman açıldığını öğrenmek, fotoğraflarını görmek ve diğer Google kullanıcılarının işletme hakkında söylediklerini öğrenmek için kullanılabilecek. Mercedes, MB.OS’u ayrıca TikTok, Zoom ve hatta Angry Birds geliştiricisi Rovio dahil olmak üzere diğer ortaklara da açmayı planlıyor.

Tüm MMA EV'ler, Seviye 2 otomatikleştirilmiş sürüş için gereken donanımla birlikte gönderiliyor. Mercedes ayrıca, Seviye 3 otomatik sürüş sistemi olan Drive Pilot'u sunmak için NVIDIA ve Luminar ile birlikte çalışıyor. Yazılım, bu yıl 2024 EQS ve S-Class modellerinde gelecek. Doğal olarak MB.OS, Mercedes'in kablosuz güncellemeler sunmasını sağlayarak mevcut arabalara yeni özellikler eklemesine olanak tanıyacak.

Bazı güncellemeler tek seferlik bir ücrete veya bir abonelik paketine dahil olabilir. Mercedes MB.OS'lu araçlarda MB.Connect, navigasyon, eğlence ve iletişim özelliklerini tek bir pakette bir araya getirecek. MB.Charge gibi diğer paketler, müşterilere Mercedes-Benz şarj istasyonlarına öncelikli erişim sağlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.