Otomobil

Mercedes elektrikli araçlar için önemli bir adım attı

Mercedes-Benz, bugün yaptığı açıklamada, Alabama'daki Tuscaloosa üretim tesisinde merakla beklenen tamamen elektrikli EQS SUV'unun üretimini resmen başlattığını duyurdu.

Mercedes elektrikli araçlar için önemli bir adım attı

Bu yılın başlarında Alman otomobil üreticisi, ilk elektrikli SUV'si olan aracın ön izlemesini yaptı ve aracın ABD'de üretimine başlanacağına ve bu sonbaharda satışa sunulacağına söz verdi. Tedarik zinciri darboğazları diğer yeni elektrikli araçların piyasaya sürülmesini geciktirirken, Mercedes'in lehine çalışan birkaç faktör de var.

Şirket, bu ay Kanada hükümetiyle ortaklık kurarak pil malzemelerini güvence altına aldı. Ayrıca, pillerini Alabama, Bibb County yakınlarındaki kendi fabrikasında yerel olarak kendi üretmeyi planlıyor.

EQS SUV ön izlememiz, pil aralığının 300 milin biraz üzerinde çalıştığını kaydetti. Otomobil üreticisi, Electrek'in belirttiği gibi, SUV'nin 2023 EV vergi kredisi için uygun olup olmadığını belirleyecek olan otomobilin fiyatını henüz açıklamadı.

Şu anda, yeni SUV'lerin Kuzey Amerika'da monte edilmesi ve gelecek yılın vergi kredisine hak kazanabilmesi için 80.000 doların altında fiyatlandırılması gerekiyor. Mercedes'in EQS sedan modelinin 103.000 doların biraz üzerinde başladığı göz önüne alındığında, yeni elektrikli SUV'sinin fiyatının bunu geride bırakacağını ve herhangi bir vergi indirimine hak kazanmayacağını söylemek muhtemelen daha doğru olacaktır. Görünüşe göre EQS SUV sürücüleri yakıttan tasarruf etmek için iflas etmek zorunda kalacaklar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.