Otomobil

Mercedes elektrikli araçlarında bu sesi kullanacak!

Alman otomobil devi Mercedes, elektrikli otomobillerinde kullanacağı yapay motor sesini duyurdu.

Mercedes elektrikli araçlarında bu sesi kullanacak!

Elektrikli araçlarda yayaların ve diğer sürücülerin rahatlıkla duyabileceği bir motor sesinin yer almaması ve bu durumun güvenlik konusunda önemli sonuçlar doğuracağı düşüncesi sebebi ile elektrikli otomobiller için yapay sese sahip olma zorunluluğu AB ülkelerinde resmiyet kazandı.

Mercedes elektrikli araçlarındaki yapay motor sesi ile ortaya çıktı

Uzun bir süredir otomobil dünyasında kendine yer bulan ve özellikle güvenlik konusunda büyük önem arz eden elektrikli araçların yapay bir sese sahip olması konusunda somut bir adım atılarak, elektrikli araçların yaya ve diğer sürücülerin dikkatini çekecek yapay bir sese sahip olma zorunluluğu getirildi. Avrupa Birliği ülkelerinde zorunlu hale gelen uygulamaya otomobil üreticileri de uymaya başladı. 

Birçok elektrikli otomobil üreticisi bu zorunluluğun ardından çalışmalarını hızlandırdı. Jaguar, geçtiğimiz ay elektrikli otomobili I-Pace’in çıkaracağı sesi gösteren bir video ile otomobil severlerin karşısına çıkmıştı. Şimdi de Mercedes elektrikli araçları için geliştirdiği yapay motor sesini elektrikli SUV modeli Mercedes EQC üzerinde bir video ile gösteriyor.


Araçlarına ekleyeceği yapay motor sesini Sindelfinden‘deki teknoloji merkezinde geliştiren Mercedes bu yapay motor sesini Acoustic Vehicle Alerting System (AVAS) olarak isimlendiriyor. Mercedes Amerika ve Avrupa pazarına sunacağı modellerine göre ses seviyelerinde bazı farklılıkların yer alacağını belirtiyor.

Yorumlar
kağan
elektrikli araçların esprisi sessiz olmaları, ses eklerseniz bence bir cazibesi kalmaz...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.