Mercedes kendisine yakışanı yaptı, elektrikli otomobil pazarında çığır açan yenilik

Mercedes'in yeni eActros 600 kamyonu, elektrikli araç teknolojisinde çığır açan bir yeniliğe imza attı.

Mercedes kendisine yakışanı yaptı, elektrikli otomobil pazarında çığır açan yenilik

Şimdiye kadar hiçbir kamyonun ulaşamadığı 1 megavatlık şarj kapasitesine erişerek, şarj sürelerini dramatik bir şekilde kısaltmayı başardı. Bu gelişme, uzun yol taşımacılığında elektrikli kamyonların kullanımını daha da yaygınlaştırabilir. Mercedes, bu teknoloji ile sadece taşımacılık sektöründe değil, çevre dostu araç geliştirme konusunda da liderliğini pekiştirmiş oluyor.

Mercedes-Benz Trucks, eActros 600 model kamyonu ile 1.000 kilovatlık şarj kapasitesine ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Şirket bu teknolojiyi "Megawatt Şarj Sistemi" olarak adlandırıyor ve testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından üretim aşamasına geçmeye hazırlandıklarını duyurdu. Prototip bir eActros 600 kamyon kullanılarak yapılan iç testlerde, kamyonun 600 kilovatsaat kapasiteli bataryası bu yüksek kapasitede şarjı destekleyecek şekilde geliştirildi. Mercedes-Benz Trucks, 700 kilovattan başlayan şarj kapasitelerini kapsayan bu yeni standartta aktif rol oynamış ve "megavat" teriminin tam anlamıyla karşılık gelen 1.000 kilovat kapasiteye ulaşmayı hedeflemiştir.

Mercedes kendisine yakışanı yaptı, elektrikli otomobil pazarında çığır açan yenilik

Peter Ziegler, Mercedes-Benz Trucks E-Şarj Bileşenleri Başkanı, şirketin bu teknolojiyi seri üretim eActros 600 birimlerine entegre etmek için tam hızla çalıştığını belirtti. İlerleyen süreçte, elektrikli araçlar ve şarj istasyonları arasındaki iletişim arayüzünün daha da geliştirilmesi ve prototip bileşenlerin seri üretime uygun hale getirilmesi planlanıyor.

eActros 600 modelinin seri üretiminin bu yıl sonunda başlaması bekleniyor. İlk etapta 400 kilovatlık CCS şarj desteği ile piyasaya sürülecek olan kamyon, daha sonra Megawatt Şarj teknolojisi ile donatılabilir olacak. Müşteriler, bu özelliği sipariş sürecinde talep edebilecekler.

500 kilometre menzil beklentisi olan eActros 600, yasal olarak öngörülen sürücü mola sürelerini de dikkate alındığında, günde 1.000 kilometreden fazla yol kat edebilecek. Megavatlık şarj olmadan bile bu performansa ulaşılması mümkün olacak. Mercedes Trucks müşterilerinin Avrupa'daki uzun mesafe yolculuklarının yaklaşık %60'ının 500 kilometreden kısa olduğu bilgisine de yer veriliyor, bu da yeni teknolojinin pratikte ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor.