Mercedes-Benz, eCall yazılımındaki bir arıza nedeniyle 1,29 milyon aracı geri çağırdığını açıkladı. Car and Driver'ın raporu; bu arızanın bir kaza durumunda aracın doğru konumunu sağlamayacağını iddia ediyor. Bu sorundan dolayı insanlar hayatından olabilir. Bu yüzden eCall sorunu yaşayan otomobiller acilen geri çağırıldı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne göre, geri çağırma 2016 ile 2021 model yılları arasında satılan araçları kapsıyor. Listede, CLA Sınıfı, GLA Sınıfı, GLE Sınıfı, GLS Sınıfı, SLC Sınıfı, A Sınıfı, GT- içerir. Class, C-Class, E-Class, S-Class, CLS-Class, SL-Class, B-Class, GLB-Class, GLC-Class ve G-Class yer alıyor. Yani Mercedes'in her segmentinden araç var.

Mercedes-Benz'e göre, şu anda bu arızanın bir sonucu olarak maddi hasar veya kişisel yaralanma raporu bulunmuyor. Şirket ayrıca güncelleme ile bu sorunu çözüp çözemeyeceğinin de yolunu arıyor. Otomobillerin geri çağırılması bu yüzden Nisan ayında başlayacak.

Mercedes-Benz konu ile ilgili olarak; "İletişim modülünün güç kaynağının bir çarpışmadan kaynaklanan geçici bir çöküşü, potansiyel bir acil durum çağrısı sırasında aracın pozisyonunun yanlış olmasına neden olabilir. Ancak, otomatik ve manuel acil çağrı fonksiyonunun diğer fonksiyonları tamamen çalışır durumda kalır." ifadesini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.