Mercedes, Seviye 3 sürücüsüz araçları satan ilk otomobil üreticisi oldu

Mercedes-Benz, Kaliforniya düzenleyicilerinden Seviye 3 (eller ve gözler kapalı) kendi kendine sürüş teknolojisine sahip araçları satmak veya kiralamak için izin alan ilk otomobil üreticisi oldu.

Mercedes, Seviye 3 sürücüsüz araçları satan ilk otomobil üreticisi oldu

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı, belirli koşullar altında ve belirli yollarda kullanılması koşuluyla, şirketin Drive Pilot sistemi için izin verdi. Mercedes-Benz daha önce Nevada'da da benzer bir sertifika almıştı.

Sürüş Pilotu, Mercedes-Benz sürücülerinin gözlerini yoldan ayırmasına ve ellerini direksiyondan çekmesine, ardından video izlemek ve mesajlaşmak gibi diğer sürüş dışı aktiviteleri yapmasına izin verecek. Kullanım kurallarına uyulduğu takdirde meydana gelen herhangi bir kazadan yasal olarak Mercedes (sürücü değil) sorumlu olacak.

Drive Pilot sistemi tüm bunları yapmak için, yaklaşan acil durum araçlarına kulak vermek için görsel kameralar, LiDAR dizileri, radar/ultrason sensörleri ve ses mikrofonları dahil araç genelinde kurulu sensörlere güveniyor. Yollardaki kesin konumunu belirlemek için yerleşik sensör ve GPS verilerini dahi karşılaştırabiliyor.

Mercedes, Seviye 3 sürücüsüz araçları satan ilk otomobil üreticisi oldu

Kullanım, gün ışığında, 40 MPH'nin altındaki hızlarda yüksek trafik durumlarıyla sınırlı ve sürücülerin kontrolü sürdürmek için hazır olması gerekiyor: örneğin, arka koltuğa geçip uyuyamazsınız. Bunu uygulamak için araç, sürücüyü araç içi bir monitörle takip eder ve 40 MPH'den daha hızlı giderse, bir acil durum aracı ortaya çıkarsa, yağmur yağarsa veya Driver Pilot'un üstesinden gelemeyeceği diğer durumlarda kontrolü devralmanız gerekir.

Sistem, 2024 S-Serisi ve EQS Sedan modellerinde mevcut olacak ve teslimatların bu yılın sonlarında yapılması planlanıyor.