Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Dikkat genelge yayınladı - Page 1

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) zorunlu trafik sigortalarıyla ilgili sorun olarak görülen bir konu için kolları sıvadı. Kurum, araç sahiplerini de ilgilendiren bir genelge yayınladı.


Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Dikkat genelge yayınladı - Page 2

SEDDK, trafik sigortasında geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir düşüş gözlemledi. Harekete geçen kurum işleri sıkı tutmak için yaptığı çalışmaları tamamladı. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre kurum, sigorta şirketlerinde görülen belirgin düşüşleri poliçe düzenlemekten kaçınma olarak kabul edecek.


Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Dikkat genelge yayınladı - Page 3

İşte yenilenen “poliçe düzenlemekten kaçınma” halleri;-Son 1 yıldaki poliçe sayısının, son 3 yılın aynı dönemine göre yüzde 20 veya daha fazla azalması


-Son 3 aydaki poliçe sayısının, son 3 yıl içindeki aynı dönemine göre yüzde 30 veya daha fazla azalması


-Son 1 aydaki poliçe sayısının, son 3 aya göre yüzde 30 veya daha fazla azalması


Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! Dikkat genelge yayınladı - Page 4

SEDDK, geçtiğimiz yıldan beri bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Öyle ki 2022 yılında sigorta şirketlerinin trafik sigortası yapmaktan kaçındıkları şikayetleri oldukça artmıştı. Ödeme ve sigorta işlemlerinde zorluklar yaşanması üzerine kurum harekete geçti.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.