Otomobil

Mobil 1'den ODTÜ Robot Topluluğuna destek

Mobil 1’in desteklediği ODTÜ Robot Topluluğu, geliştirdiği güneş enerjili ve elektrikli araçlarıyla TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nın yine en dikkat çeken ekiplerden biri oldu.

Mobil 1'den ODTÜ Robot Topluluğuna destek

ODTÜ Robot Topluluğu 16-17 Ağustos 2014 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşen yarışlarda, “Elektrikli Araçlar Yarışı”nda 2. olurken, güneş enerjisinin kullanıldığı “Formula G Yarışları’nda ise 4. lüğü elde etti. 

1408436440_odtu-resim4-3888-x-2592.jpg

Alternatif enerjiyi tanıtma ve yaygınlaştırma alanında yaratıcı çalışmalarıyla dikkat çeken ODTÜ Robot Topluluğu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na Mobil 1’in desteğinde katıldı.

ODTÜ Robot Topluluğu, 16-17 Ağustos 2014 tarihleri arasında İzmit Körfez Pisti’nde gerçekleşen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda, “Formula G” ve “ Elektrikli Araç” kategorilerinde yer aldı.

1408436454_odtu-resim1-3888-x-2592.jpg

Türkiye’den çok sayıda üniversite takımının katıldığı yarışlar, büyük heyecan içinde geçti. Üniversite öğrencileri, geliştirdikleri alternatif enerjili araçlarla dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştı. Cumartesi günü yapılan “Formula G” yarışlarında ODTÜ Robot Topluluğu’nun aracı çok sayıda rakip arasından sıyrılarak 4. oldu.

Sentetik motor yağında dünyanın önde gelen markası Mobil 1’in destek verdiği ODTÜ Robot Topluluğu’nun yarıştığı ikinci kategori ise Elektrikli Araç Yarışları’ydı.  Topluluğa bağlı ODTÜ-TEK’in geliştirdiği elektrikli araç ise pazar günkü yarışlarda 2. liği elde etti.

ODTÜ Robot Topluluğu’ndan Berkay Baykara “2005 yılından bu yana TÜBİTAK’ın düzenlediği güneş enerjisi ve hidrojenle çalışan araç yarışlarına 8 farklı araçla katıldık ve bu araçların tasarımlarını tamamen grubumuzdaki arkadaşlarımız yaptı. Topluluğumuz, kurulduğu yıldan bu yana katıldığı yarışlarda birincilik dahil çeşitli dereceler ve ödüller kazandı. Bundan sonra da yeni başarılar için çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdüreceğiz.” 

Araç motorlarında yüksek performans, uzun ömür, yakıt tasarrufu ve uzun servis aralığı için gelişmiş son teknolojileri kullanan Mobil 1, ODTÜ Robot Topluluğu’na verdiği destekle, üniversite gençliğinin inovatif çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

ExxonMobil Pazarlama Müdürü Hakan Gökbayrak, “ ExxonMobil olarak ürünlerimizi geliştirirken her zaman en ileri teknolojiden yararlanıyoruz. Bu yüzden, alternatif enerjili araçlar üzerine yaptıkları çalışmalarla bilinen ODTÜ Robot Topluluğu’na destek veriyoruz. İnovasyonu esas alan ve konuda çaba sarf eden üniversite gençliğine desteğimiz sürecektir” açıklamasında bulundu.

Bizde Mobil 1'i öğrencilere verdiği bu destekten dolayı tebrik ediyoruz...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.