Otomobil

Mobil şarj istasyonları kullanıcı engeline takıldı

Mobil benzin istasyonlarına gelen yoğun talep elektrikli araç mobil sarj istasyonlarında görülmüyor. Menzil tahminleri sonucu yolda kalma oranları elektrikli araçlarda oldukça düşük.

Mobil şarj istasyonları kullanıcı engeline takıldı

Benzini bittiği için yolda kalan araç sahiplerinin imdadına Amerikan Otomobil Birliği (AAA) yetişiyor. ABD'de 2015 yılında yaklaşık 500 milyon sürücü AAA’nın mobil benzin istasyonu hizmetini kullandı. Mobil benzin istasyonu çok fazla talep alırken elektrikli araçlar için mobil sarj istasyonlarında durum öyle olmuyor.

Yapılan araştırmalarda menzili daha kısa olduğu için elektrikli araç sahiplerinin benzin kullananlara göre yolda kalma stresini daha fazla yaşadığı belirtiliyor. Ayrıca yollarda elektrikli araç sarj istasyonlarıda kolay bulunamıyor. Kullanıcılar şarjı yüzde 15-20 arasındayken aracını yeniden şarj ediyor. Durum böyle olunca sarjı bittiği için yolda kalmış bir elektrikli araç görmekte imkansız hale geliyor.

Elektrikli araç üreticilerinin de bu konuda aldığı bir dizi önlemler bulunuyor. Örneğin şarjı azalan aracın enerji tüketimini azaltmak için hızını yavaşlatarak ‘kaplumbağa moduna’ geçemesi gibi.

Benzinli araç sahipleri ise tam tersiz yöntemlere başvuruyor. Araçta kalan benzini yol bilgisayarından görüp buna güvenen bir çok kullanıcı yolda kalıyor. Çünkü araçların bir kısmı benzin menzili için sadece ufak bir tahminde bulunuyor. Net bir uzaklık sunmuyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.