Otomobil

Ölümcül Tesla Model S kazasının raporu şaşırttı!

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'na (NTSB) göre, 2021 yılında gerçekleşen ve iki kişinin öldüğü kazada Tesla'nın Otopilot'u hatalı değildi.

Ölümcül Tesla Model S kazasının raporu şaşırttı!

Ars Technica tarafından tespit edilen son rapora göre ajans, 2019 Model S'nin Houston'ın hemen kuzeyindeki Spring, Teksas'ta bir ağaca çarpmadan hemen önce hızlandığını belirledi. Bulunduklarında yolculardan hiçbiri sürücü koltuğunda değildi, bu da Otopilot kullanımıyla ilgili sorulara yol açtı.

Tesla tarafından sağlanan bilgilere dayanarak NTSB, otomobilin çarpışmadan iki saniye önce 39 MPH'den 67 MPH'ye hızlı hızlandığını ve EV'nin kontrolünün kaybının muhtemelen "alkol zehirlenmesinden kaynaklanan etkilerden” kaynaklandığını tespit etti.

Ölümcül Tesla Model S kazasının raporu şaşırttı!

Buna göre sürücünün kanında alkol ve iki sakinleştirici antihistamik tespit edildi, bunların etkisiyle araç yoldan ayrılarak ağaç çarptı ve çarpışma sonrası kaza yangınla sonuçlandı. NTSB’ye göre veriler Otopilot'un "aracın bu kaza esnasında hiçbir zaman" kullanılmadığını gösteriyor. Müfettişler ayrıca kazaya etkisi bulunabilecek veya kazaya neden olabilecek herhangi bir "mekanik eksiklik kanıtı" da bulamadı.

Yolculardan biri ön yolcu koltuğunda, diğeri ise arka koltukta bulundu. Sürücünün kaçmaya çalıştığı için arka koltukta oturduğu tahmin ediliyor. Güvenlik görüntüleri, erkeklerin yola çıktıklarında ön koltuklarda olduklarını gösterirken, veriler, çarpışma anında her iki ön emniyet kemerinin de bağlı olduğunu gösterdi: araba, sürücünün evinden yaklaşık 150 metre uzakta yoldan ayrıldı. Yolcular, çarpışma ve çarpışma sonrası batarya ateşlenmesiyle çıkan yangın sonucu öldü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.