Otomobil satışı yasaklandı! İşte araç satanlara verilecek ceza... - Page 1

Neredeyse tüm dünyada otomobil sektöründe kullanıcılara olumsuz yansıyan fiyat artışları görülüyor. Türkiye'de enflasyon, yüksek kur farkı ve vergi nedeniyle etkisi daha büyük oldu. 

Otomobil satışı yasaklandı! İşte araç satanlara verilecek ceza... - Page 2

Son düzenleme ile getirilen ticari amaçla alınan sıfır otomobil modellerine satış yasağı ise bu durumun önüne geçmeyi hedefliyor. Fakat ortaya çıkan bilgilere göre cezası yeterince caydırıcı olmayabilir.

Otomobil satışı yasaklandı! İşte araç satanlara verilecek ceza... - Page 3

Ceza oranı belli oldu


16 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik düzenlemesi ile bir süredir beklenen otomobil satış yasağı resmileşti. Bu düzenlemeyle ticari amaçla otomobil alıp satan kişilerin bayilerdeki araçları alarak çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Otomobil satışı yasaklandı! İşte araç satanlara verilecek ceza... - Page 4

Araç alım-satım işlemi yaparak gelir sağlayan şirketlerin artık sıfır otomobil satışı da yasaklandı. Örnek vermek gerekirse, bir galeri bayiye giderek sıfır otomobil satın alır ise, bu aracı en az 6 ay boyunca elinde tutması gerekecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.