Otomobil

Otomobili olanlar yandı! Bu zam canınızı çok sıkacak

Yeni otomobil alanların ilk masrafı olarak bilinen trafik sigortası primlerine yapılan zam biraz canınızı sıkabilir.

Otomobili olanlar yandı! Bu zam canınızı çok sıkacak

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte otomobil satışlarında bir artış olması bekleniyor. Bununla birlikte eğer yeni bir araç alacaksanız, yapacağınız ilk masraflardan biri olan zorunlu trafik sigorta primlerinin %25 zamlanacağını söylemek isteriz.

Buna göre alınan karar gereğince, Haziran ayından itibaren geçerli olmak üzere, zorunlu trafik sigortası primleri Mayıs ayına göre %25 oranında zamlanacak. Halen geçerli olan tarifeye göre, şu an İstanbul’da ikamet eden bir sürücü, en az brüt 1.286-TL öderken, en fazla ise 5.846-TL ödüyordu. Yeni zam sonrası bu tutarlar ise 1.608-TL ile 7.310-TL arasında değişecek.

Bununla birlikte, eğer söz konusu bu zamlar yapılmasaydı, aylık standart zam oranı olan %2,25’lik artış oranı uygulanacak ve söz konusu artışlar neredeyse hiç dikkat bile çekmeyecek seviyelerde kalacaktı.

Otomobili olanlar yandı! Bu zam canınızı çok sıkacak

Öte yandan söz konusu düzenlemeyle birlikte, teminatlarda da hatırı sayılır miktarlarda artışlar yaşandı. Buna göre, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren, motorlu araç asgari sigorta teminatları sağlık giderleri için 500.000 TL’den 1.000.000-TL’ye çıktı.

Araç sahiplerinin en çok ilgilendiği maddi teminat tutarları ise 50.000-TL’den 100.000-TL’ye yükseltildi. Son olarak, tabi ki bu zamların sadece yeni araç alacakları değil, 1 Haziran’dan itibaren süresi dolan zorunlu trafik sigortası yenilemelerini de kapsadığını hatırlatalım. Bakalım sürücülerin bu yeni zamlar karşısındaki tavırları ne olacak?

Yorumlar
Ferhat
Gerçekten geçen yıl 900 TL 3 yol yardımı verilen sigorta şirketleri şimdi arıyorum 2.000 kusur çıkıyor yol yardimi yok extra yok bide taksit yok diyorlar.gercekten ihtiyacımız olmasa binilmez ama maalesef zam heran yanimizda
Cevapla
FİKO ŞEKER FABRİKALARI
NASIL SÖMÜRECEKLERİNİ ŞAŞIRDILAR
Cevapla
Özgür
Taş devrine geri döndüreceksiniz milleti bu ne böyle zama da zam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.