Otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları! - Page 1

Otomobil alma konusunda en önemli hususlardan birisi de araçların ne kadar yakıt tükettiği detayıdır. Bu noktada otomobil sahibi olmak isteyen bireylerin en çok araştırdığı konular arasında otomobillerin kilometre başına ne kadar yakıt harcadığı oluyor. Peki yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? Dünya lastik üreticisi devi bir firma yakıtta tasarruf sağlayabilmek için önemli noktaları sıraladı.


İşte otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları;

Otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları! - Page 2

Hızınız oldukça önemli


Yakıt tasarrufun konusunda bir çoğumuzun bildiği yöntem yüksek hızlara çıkmamaktır. Eğer aracın hızını artırırsanız, yakıt tüketimi de artar. Burada ifade edilmek istenen şey için örnek verecek olursak; aracınızın hızını saatte 75km'den saatte 150 km hıza yükseltmeniz, araç hızınızı iki katına çıkarmanız demek, ancak yakıt tüketiminiz konusunda değerlendirecek olursak, araç performansına oranla iki katından fazla yakıt tüketimine yol açabilir.

Otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları! - Page 3

Klimayı gerekli anlarda kullanın


Klima, yakıt tüketiminizi önemli ölçüde etkileten ekstra bir yüktür. Klima kullanılmaması kayda değer ölçüde yakıt tasarrufu sağlar. O nedenle çok gerekmedikçe kullanmayın, hafif serinlemek istediğinizde ise camlarınızı aralamanız da aynı işi görebilir.

Otomobilinizde yakıt tasarrufu sağlamanın yolları! - Page 4

Mümkün olan en yüksek viteste sürüş sağlayın


Bilindiği üzere otomobiller mümkün olan en düşük viteste kalkış için tasarlanmaktadır. Ancak özellikle de uzun yollarda, belirli bir hızda mümkün olan en yüksek viteste kullanmak yakıt tasarrufunuzu arttıracaktır. Aracınızı güvenli olduğu sürece daima daha yüksek viteste kullanmanız yakıt tasarrufu yapmanıza katkı sağlayacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.