Oto-Pilot: Sürücünün hiçbir kontrolü olmadan sürüş gerçekleştiren otomatik sistemler uzun zamandır hem otomobillerde hem de ağır vasıtalarda test ediliyor.

Bu testlerin ilk meyvesi otomobillerde tam otomatik park etmeyi sağlayan park asistanları oldu. Ancak çok da mükemmel çalışmayan bu sistem hala geliştirilmeye çok açık.

Mevcutta birçok otomobilde bulunan şerit değiştirme ikazı, yorgunluk tespit sistemi, mesafe kontrollü hız sabitleme sistemi gibi sistemler otomatik sürüşün temelini oluşturuyor.

Mercedes-Benz 2020 yılında tamamen otomatik sürüşe sahip bir S serisi otomobili piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Ağır vasıtalarda ise bu sistemi 2020 yılından daha erken bir zamanda yollarda görebiliriz.

Araç Dışı Hava Yastıkları: 1970’li yıllarda ilk kullanılmaya başlandığından beri hava yastıkları belki de yüz binlerce insanın hayatını kurtarmıştır Otomobil firmaları çarpışmalarda kaporta ve gövdenin sert yapısının neden olduğu etki ve hasarı azaltabilmek için araç dışı hava yastıkları üzerinde çalışmalar yürütüyorlar.

Hem yaya hem de yolcu güvenliği için yapılan bu çalışmalar sayesinde kazalardan kaynaklı ölüm ve yaralanma oranlarında ciddi düşüşler olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.