Otonom araç rekor kırdı, kendi başına 1 milyon km yol gitti! Geleceğe hoşgeldiniz!

Otonom araç geliştiricileri için katedilen her mil, teknolojilerinin işe yaradığının kanıtı ve daha fazla iyileştirme için veri toplama fırsatı.

Otonom araç rekor kırdı, kendi başına 1 milyon km yol gitti! Geleceğe hoşgeldiniz!

Bu nedenle, 1 milyon tamamen sürücüsüz mili tamamladığını henüz açıklayan Cruise, başarıyı şimdiye kadarki en büyük kilometre taşlarından biri olarak adlandırıyor. Bir sözcü bize, aracın direksiyon başında güvenlik sürücüsü olmadan kilometrelerce sürüldüğünü ve mesafenin çoğunun San Francisco'da katedildiğini söyledi.

Hatırlarsanız, GM yan kuruluşu şehirde tamamen sürücüsüz sürüşleri kasım 2021'de test etmeye başlamıştı. Aynı zamanda California Kamu Hizmetleri Komisyonu'ndan robotaksi yolculukları için yolculardan ücret almasına izin veren sürücüsüz dağıtım izni alan ilk şirketti. California DMV'ye sunduğu raporlara göre şirketin 2022'nin başında faaliyet gösteren yalnızca 30 arabası vardı. Ancak şirket şimdi 100 araçlık bir filoya sahip olduğunu ve buna 5.000 araç daha eklemek istediğini söylüyor.

Cruise'un mühendislikten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mo Elshenawy, bu millerin her birinin "Cruise'u hızlı ölçeklendirmeye hazırlayan karmaşık senaryolarla dolu" olduğunu söyledi. San Francisco sokakları genellikle kaotik ve insanlarla dolu olduğundan, şirket teknolojisini iyileştirmek için kullanabileceği tonlarca yararlı veri toplayabildi. Elshenawy bir blog gönderisinde "Örneğin," diye yazdı, "dur işareti tabelaları San Francisco’da, banliyö bölgelerine göre 46 kat daha fazla.”

Otonom araç rekor kırdı, kendi başına 1 milyon km yol gitti! Geleceğe hoşgeldiniz!

Cruise, her sürücüden gelen verileri, yolda milyonlarca gerçek dünya senaryosu permütasyonu oluşturan sürekli öğrenen bir makineyi beslemekte kullanıyor. Bu, teknolojinin simüle edilmiş sürücülerden öğrenmesine ve öğrendiklerini gerçek hayatta uygulamasına olanak tanıyor.

Cruise'un duyurusu, San Francisco yetkililerinin California düzenleyicilerine Cruise'un (ve Waymo'nun) genişleme planlarını yavaşlatmalarını isteyen bir mektup göndermesinden neredeyse bir ay sonra geldi.

Yetkililer ilk önce otonom araçları daha iyi anlamak istediklerini ve "trafiği engelleyen planlı ve plansız AV duraklarının neden olduğu tehlikeler ve ağ etkilerinden" endişe duyduklarını bildirmişti. The New York Times'ın yakın tarihli bir haberde belirttiği gibi, stop eden Cruise ve Waymo araçları geçmişte birkaç kez San Francisco'da trafik sıkışıklığına neden oldu. Yetkililer, bu şirketlerin büyümeden önce teknolojilerini önemli ölçüde geliştirmeleri gerektiğine inanıyor, aksi takdirde "acil durum müdahale kaynaklarını hızla tüketebilir ve halkın tüm otomatik sürüş teknolojilerine olan güvenini baltalayabilirler."