Otomobil

ÖTV indirimi müjdesiyle birlikte sıfır otomobil satışları durma noktasına geldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan ÖTV matrah düzenlemesi açıklamalarının ardından, sıfır otomobil pazarında yaprak kıpırdamaz oldu.

ÖTV indirimi müjdesiyle birlikte sıfır otomobil satışları durma noktasına geldi!

Otomobil dünyası zor bir süreçten geçiyor. Bir taraftan dünya genelinde hissedilen yüksek enflasyon nedeniyle araç fiyatları artarken, diğer bir taraftan ise sıfır otomobil tedariğinde yaşanan sıkıntılardan dolayı araç almak istenilse bile alınamaması ihtimali var. Bununla birlikte ülkemiz için durum biraz daha karışık.

Gerek yüksek döviz kuru, gerekse de otomobil fiyatlarında yaşanan artış neticesinde ÖTV matrah tarifesinin ilk 4 basamağının neredeyse tamamen anlamını yitirmesi sonrası, tüm gözler Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelecek bir ÖTV matrah düzenlemesi haberine çevrilmişti. Geçtiğimiz günlerde bu konuya ilişkin ilk defa bu kadar net ifadelerle konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ÖTV matrah düzenlemesinin üzerinde çalışıldığını ve 1 Aralık itibariyle çalışmaların hukuki boyut kazanacağını duyurmuştu.

ÖTV indirimi müjdesiyle birlikte sıfır otomobil satışları durma noktasına geldi!

Tabi bunun anlamı, öyle ya da böyle sıfır araç fiyatlarında indirim yaşanacak. Çünkü şu an, %45, %50, %60, %70 ve %80’den oluşan dilimlerin ilk üç tanesine giren araba kalmazken, Fiat Egea gibi sektörün en ucuz modelleri bile %70 bandında tutunabilmek için mücadele ediyor.

İşte matrah düzenlemesi sonrası, ilk 3 dilimin yeniden hayat bulması beklenildiği için, özellikle en uygun fiyatlı araçların fiyatlarında 50-100 bin lira arasında bir indirim beklentisi var. Tabi bunun sadece bir beklentiden ibaret olduğunu, son kararın Maliye Bakanlığı’nca verileceğini bir kez daha hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.